A A+ A++

Muzea i galerie sztuki zostały otwarte 1 lutego br. Teraz dołączają do nich kina, teatry, opery oraz filharmonie. // fot. Marzena Chojnowska, Teatr Gdynia Główna; Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicz; Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

09.02.2021 r.

Rząd zadecydował o poluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią i od 12 lutego kina, teatry, opery i filharmonie będą mogły otworzyć się dla swoich widzów. Czego możemy spodziewać się po tak długim czasie rozłąki? Sprawdziliśmy, co przygotowały gdyńskie instytucje.

Muzea i galerie sztuki zostały otwarte 1 lutego br. Teraz dołączają do nich kina, teatry, opery oraz filharmonie. Zgodnie z nowymi wytycznymi sanitarnymi, w kinach, teatrach, operach i filharmoniach, podczas wydarzeń kulturalnych, może być zajętych maksymalnie 50% miejsc siedzących. Widzowie zobowiązani są do zakrywania ust i nosa oraz do zachowania bezpiecznej odległości. Obowiązuje także zakaz konsumpcji. Nowe zasady ogłoszone przez rząd będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie, do 26 lutego.

Po ogłoszeniu ogłoszeniu nowych wytycznych, gdyńskie instytucje od razu zabrały się do pracy, by móc jak najszybciej ugościć widzów.

Gdyńskie Centrum Filmowe (plac Grunwaldzki 2)

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Proste rzeczy”, „Palm Springs”, „Na rauszu” i wiele innych filmów. Gdyńskie Centrum Filmowe po ponad trzech miesiącach wraca do gry. Od piątku, 12 lutego, oferuje aż osiem filmów prezentowanych premierowo bądź przedpremierowo. Przypomina również do kilu tytułów granych przed przerwą. W sprzedaży dostępna jest połowa miejsc na widowni, a w kinie obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

 – Wraz z naszymi wiernymi widzami bardzo czekaliśmy na ten moment. Otwieramy Kino Studyjne GCF w pierwszym możliwym terminie po przerwie związanej z pandemią, czyli już w ten piątek. Współpracujemy z dobrymi dystrybutorami, którzy przygotowali sporo wartościowych premier, chcąc pokazać je Widzom właśnie w kinach, a nie w innej formie. Profil repertuarowy Gdyńskiego Centrum Filmowego nigdy nie opierał się na hollywoodzkich produkcjach, więc mamy co grać. Pokażemy sporo kina europejskiego, w tym oczywiście nowe polskie tytuły. Cieszymy się z powrotu do oglądania filmów na dużym ekranie i powrotu widzów, bo kino to przecież ludzie i wspólne przeżywanie emocji! – mówi Magdalena Jacoń z Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Nagrodzony Złotymi Lwami na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” warto oglądać na kinowym ekranie. Animacja Mariusza Wilczyńskiego to podróż w przeszłość własną i Polski, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Kolejnym polskim filmem w repertuarze są „Proste rzeczy” Grzegorza Zaricznego, twórcy filmów „Fale” i „Gwizdek”.

Na Walentynki można się wybrać się na przedpremierowy pokaz duńskiego filmu „Na rauszu” Thomasa Vinterberga – przebój festiwali w Cannes, Toronto i San Sebastián, z charyzmatycznym Madsem Mikkelsenem w roli głównej.

Kadr z filmu „Na rauszu", mat. prasowe
„Na rauszu”, mat. prasowe

Kolejną przedpremierową propozycją jest komedia „Palm Springs”, dwukrotnie nominowana do Złotych Globów – w kategoriach: Najlepszy Film Komediowy/Musical oraz Najlepszy Aktor. „Jeszcze jest czas” to reżyserski debiut aktora, muzyka, pisarza i malarza, Viggo Mortensena, który w swoim filmie zagrał również główną rolę.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF jest także kilka innych tytułów: „Szarlatan”, „Tylko zwierzęta nie błądzą”, „Czyściec”, „Helmut Newton. Piękno i Bestia”, „Czarownicy miłości”, „Sound of Metal”. Z dziećmi, w wieku od siedmiu lat, można się wybrać na „Tajemniczy ogród” – najnowszą ekranizację słynnej powieści Frances Hodgson Burnett, w której w rolę ponurego wuja małej dziewczynki wcielił się Colin Firth.

Repertuar można sprawdzić od wtorku (9 lutego) na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Rusza także sprzedaż biletów online. Kasa stacjonarnie będzie czynna od piątku, 12 lutego.

W dalszym ciągu można zakupić „bilet na później” do Kina Studyjnego GCF. Karnet można wymienić w kasie kinowej na bilet na konkretny seans, wybrany z aktualnego repertuaru filmowego. Można to zrobić do końca sierpnia 2021 roku. Bilet w cenie 15 zł można zakupić online, na stronie GCF.

Klub Filmowy (ul. Polska 1)

W dniach 12-17 lutego Klub Filmowy zaprasza na thriller „Obraz pożądania” (godz. 18:00) z Cleasem Bangiem i Elizabeth Debicki w rolach głównych. Krytyk sztuki ze złamaną karierą, tajemnicza Amerykanka, obrzydliwie bogaty marszand, ukrywający się przed światem artysta i kradzież obrazu. Pułapka ambicji, chciwości i kłamstw.

Drugi tytuł, który pojawi się na ekranie, to „Sekret bogini fortuny” (godz. 18:00) – najnowszy film Ferzana Özpetka, twórcy „Mine vaganti. O miłości i makaronach” oraz „Okien”. Kiedy Annamaria musi udać się do szpitala, zostawia dzieci pod opieką dwójki wieloletnich przyjaciół – Artura i Alessandra. Mężczyźni są razem od ponad piętnastu lat, ale w ich życie zdążyła już wkraść się rutyna. Pojawienie się pociech koleżanki nieoczekiwanie wywraca wszystko do góry nogami…

"Sekret bogini fortuny", mat. prasowe
„Sekret bogini fortuny”, mat. prasowe

W kolejnym tygodniu na widzów czeka niespodzianka – pokaz przedpremierowy „Na rauszu” (20.02.2021, godz. 20:00) z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. To historia grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka “czegoś mocniejszego” pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować… Jak to się skończy? Kolejne tytuły, które uzupełnią repertuar w dniach 19-24 lutego ogłoszone zostaną w środę (10 lutego).

Klub Filmowy działa w ścisłym reżimie sanitarnym. W sali kinowej podczas pokazu może przebywać maksymalnie 50% publiczności. Po każdej projekcji dezynfekowane są klamki i fotele, a pracownicy dbają o wentylację pomieszczeń.
Bilety można kupować online, na stronie Klubu Filmowego.

Gdyńskie Centrum Kultury | Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25)

„Stara baba. Tragedia antyczna” wbrew podtytułowi – raczej komedia. Ale że każda dobra komedia bierze się z ludzkiego dramatu, więc Helenie, głównej bohaterce, wcale nie jest do śmiechu. Zostawia ją mąż, niestety dla młodszej kobiety, Helena czuje się zatem staro i radykalnie nieperspektywicznie. Ale od czego są przyjaciółki? Spektakl „Stara baba. Tragedia antyczna”, autorstwa Szymona Jachimka i w reżyserii Magdaleny Bochan-Jachimek, będzie grany 20 lutego o godz. 19.00, z kolei 21 lutego o godz. 16.00 odbędzie się pokaz rejestrowany.

"Stara baba. Tragedia antyczna", fot. www.fb.com/GdynskieCentrumKultury
„Stara baba. Tragedia antyczna”, fot. www.fb.com/GdynskieCentrumKultury

Zabawne dialogi, brawurowa gra aktorów i cała prawda o związku pomiędzy kobietą a mężczyzną. To wszystko w spektaklu „Psiunio”, który wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz. Sztukę będzie można obejrzeć 27 lutego (godz. 18.00 i 20.15).

Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i… uśmiech. Wszystko to odnajdziecie w spektaklu „Zacznijmy jeszcze raz”. Komedii specjalnie napisanej przez Olę Wolf (autorkę tekstów do telewizyjnego kabaretu Rozmowy w Tłoku z programu „Szymon Majewski Show”) dla dwojga aktorów – Tomasza Sapryka i Aldony Jankowskiej. Spektakl zaplanowany jest na 6 marca (godz. 18.00 i 20.15).

Bilety na wszystkie spektakle można kupować online, na stronie Konsulatu Kultury.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej (plac Grunwaldzki 1)

W dniach 12-14 lutego widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Avenue Q” w reżyserii Magdaleny Miklasz. To musical niepoprawny politycznie, ostry, groteskowy i wykorzystujący terapeutyczną siłę przerysowanego humoru w wykonaniu aktorów i lalek, które sztywno trzymają się jednej zasady: „wszystko, co chcielibyście móc mówić na co dzień, ale wam nie wypada”.

„Szalone nożyczki", fot. www.muzyczny.org
„Szalone nożyczki”, fot. www.muzyczny.org

Tydzień później na scenie zaprezentowana będzie sztuka „Szalone nożyczki” w reżyserii Macieja Korwina. To amerykańska komedia współczesna, której akcja dzieje się w salonie fryzjerskim. W 1997 wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej grana sztuka scen amerykańskich (29 lat bez przerwy). Spektakl będzie można obejrzeć również przez trzy dni, 19-21 lutego.

Bilety dostępne są na stronie internetowej Teatru Muzycznego.


Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26)

Spektakl Krzysztofa Babickiego „Arszenik i stare koronki” będzie grany od 13 lutego przez cały tydzień. To klasyczna komedia z gatunku czarnego humoru. Zaraz po nim wrócą sztuki, które ze względu na pandemię, były bardzo krótko w repertuarze. „Trzej Muszkieterowie” w reżyserii Rafała Szumskiego zaplanowani są na 25-28 lutego, zaraz po tym grany będzie spektakl „Rozważna i romantyczna”, który wyreżyserowała Alina Moś-Kerger, a następnie „Prawda. Komedia małżeńska”.

W połowie marca premierę będzie miał również kameralny spektakl o namiętnościach na podstawie wielkiej prozy Dostojewskiego – „Nastazja wychodzi za mąż”, w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Obecnie trwają próby spektaklu „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk. Sztuka będzie gotowa na Dzień Teatru, czyli 27 marca.

Więcej o planach repertuarowych na najbliższy miesiąc mówi w filmie dyrektor artystyczny Krzysztof Babicki:

Repertuar dostępny jest na stronie internetowej Teatru Miejskiego.
Bilety można zakupić online oraz w kasie biletowej, czynnej w godz. 11.00-19.00

Teatr Gdynia Główna (plac Konstytucji 1)

W Święto Zakochanych Teatr Gdynia Główna zaprasza na własną interpretację polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Spektakl „i… Jakoś to będzie” w reżyserii Idy Bocian będzie można obejrzeć o godz. 18.00.

"i... Jakoś to będzie", fot. Michał Lesner
„i… Jakoś to będzie”, fot. Michał Lesner

21 lutego o godz. 12.00 oraz 14.00 na najmłodszych widzów czeka nie lada gratka. Zaprezentowany zostanie spektakl „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku” wg Pierrre’a Gripariego w reżyserii Ewy Ignaczak. Dzielna i odważna księżniczka przemierzy świat w poszukiwaniu swojego wyśnionego ukochanego, księcia Pipo i trafi do Schroniska dla Zabłąkanych Dzieci, które wyjątkowo trudno opuścić. A na horyzoncie tej trudnej podróży czai się jeszcze…Smok.

Ze względów bezpieczeństwa, Teatr Gdynia Główna prowadzi jedynie internetową sprzedaż biletów.

Obecnie zespół Teatru Gdynia Główna pracuje nad czterema spektaklami na podstawie twórczości Stanisława Lema w ramach projektu „2021: Odyseja Lemowska”. Rozpoczęły się też prace nad społecznym projektem „Akcja Regeneracja” oraz siódmą edycją Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do miasta”.

Muzea i galerie sztuki już działają

Od 1 lutego br. Można odwiedzać muzea i galerie sztuki. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dla bezpieczeństwa odwiedzających i muzealników obowiązuje reżim sanitarny: dystans, maseczki i dezynfekcja dłoni (w placówkach znajdują się płyny do dezynfekcji). Otworzyły się też muzealne sklepiki i księgarnie. Więcej o ofercie muzealnej można przeczytać na stronie gdynia.pl.

Kultura w sieci

Choć pandemia pokrzyżowała wiele planów, to gdyńskie instytucje kultury nie dały o sobie zapomnieć. Przez cały czas, gdy drzwi pozostawały zamknięte, kina, teatry i muzea prowadziły szereg działań online, by być w stałym kontakcie z widzami i zapewniać im stał dostęp do nowych, ciekawych treści.

Spektakle, koncerty, spotkania – we wszystkim można było uczestniczyć, bez konieczności wychodzenia z domu. Część nagrań nadal jest dostępna w internecie.

I tak na przykład na kanale YouTube Teatru Muzycznego dostępny jest cykl filmów „Muzyczny od A do Z”, który pokazuje pracę w teatrze zza kulis. 

Dostępne są również dwa spektakle muzyczne: „Sceny Miłosne dla Dorosłych” w reżyserii Igora Michalskiego oraz „O czułości. Piosenki Kurta Tucholsky’ego” reżyserii Doroty Kolak. Można je obejrzeć nieodpłatnie do czerwca 2021 r.

Na Facebooku oraz kanale YouTube Teatr Miejski publikuje krótkie filmy dla dzieci pn. „Rodzinne czytanki. Domowe rekwizytorium”. Cykl realizowany jest w ramach edukacyjnej odsłony projektu „Kilka minut teatru dziennie (prawie) codziennie”.

Z kolei na stronie gdynia.pl w każdy poniedziałek publikowana jest „Depesza Kulturalna”, czyli przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych online w Gdyni, przygotowanych przez miejskie instytucje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnamy przyczynę śmierci kierowcy w Kielcach
Następny artykułStanisław Wierzgacz odchodzi z Wisły