A A+ A++

Policja Państwowa powołana została dokładnie 101 lat temu. Od 15 lat właśnie 24 lipca obchodzony jest Dzień Policjanta. Warto więc zajrzeć do „Kurjera Płockiego”, by dowiedzieć się, jak mogła wyglądać ta niełatwa służba w tamtych czasach.

W wydaniu z 21 sierpnia 1921 r. znalazło się kilka tekstów przedstawiających przeprowadzoną redukcję w policji, wynikającą z powrotu do pokojowych etatów po zakończeniu wojny z bolszewikami.

„Zalecona przez sejm oszczędność oraz warunki stopy pokojowej państwa polskiego spowodowały redukcję policji w całym kraju. Miasto Płock i obwód płocki zredukowały także liczbę swej policji z górą na 50 proc. Gdy bowiem przed 1 lipca w obwodzie płockim zostawało na służbie 9 starsz. przodown., 28 przodown. i 195 posterunkowych, czyli razem 232 funkcjonarjuszy, nie licząc oficerów i urzędników, – obecnie cyfra ta zmalała do 115 funkcjonarjuszów. Z tego zestawienia widać, iż szybkimi krokami zmierzamy do przedwojennej liczby policjantów w powiecie naszym.

Miejmy nadzieję, iż redukcja ta w niczym nie zachwieje naszego stanu bezpieczeństwa w Płocku i okolicy”.

Gazeta przedstawiła też, jak zorganizowana była służba:

„W skutek redukcji policji państwowej w całym kraju, a więc i w mieście oraz powiecie naszym, w okręgu płockim jest obecnie ogółem 115 policjantów. Z tej liczby 22 wydelegowanych zostało dla pełnienia służby nadgranicznej, 8 jest na kresach lub w szkołach policyjnych, 42 obsługuje powiat, 10 konnych pełni służbę patrolową w powiecie, 33 zaś spełnia obowiązki służbowe w mieście.

Stałe posterunki w mieście są utrzymane na pięciu rogatkach i przy gmachu P. K. K. P. zatrudnia to dziennie 18 policjantów, pozostałych 15 pełni służbę na mieście przez obchodzenie ulic płockich, dyżury w komisarjacie i t. p.

Z 6 dzielnic w Płocku stworzone będą tylko 2 dzielnice.

42 policjantów rozmieszczonych zostało w powiecie […]

Personel urzędniczy został zmniejszony w komendzie obwodu z 5 na 3 urzędników i Komisarjacie płockim z 5 na 2 urzędników. Komisarjat wodny został zniesiony. Urząd śledczy z 21 osób został zredukowany do 7 wywiadowców. Powiat płocki, jak się informujemy, zalicza się do jednych z najspokojniejszych w całej Polsce pod względem przestępców, kradzieży, zbrodni i t. p. Miasto Płock również ma swe conto przestępczości stosunkowo mniej obciążone od innych miast Rzeczypospolitej”.

Oprócz pilnowania porządku u siebie płoccy funkcjonariusze mieli też odpowiadać za zabezpieczenie granicy wschodniej:

„Ostatnio odkomenderowanych zostało z Płocka 22 policjantów i wyjechało już do Warszawy. Policjanci owi będą wcieleni do tymczasowych batalionów policyjnych dla strzeżenia granicy polsko-rosyjskiej, dopókąd nie zostanie zorganizowana stała straż pograniczna, poczym dopiero wrócą do swych obwodów”.

Najbardziej dotkliwie płocczanie odczuli jednak ostatnią wiadomość:

„W związku z redukcją liczby funkcjonarjuszów policji płockiej skasowana została i płocka orkiestra policyjna, która pod batutą p. Jerzego Łazarewa zapisała się chlubnie w dziejach naszego miasta”.

Od tamtej pory nasze miasto powiększyło się pięciokrotnie. Wzrosły nie tylko powierzchnia i liczba ludności. Dziś popełniane są przestępstwa, o jakich sto lat temu nikomu się nie śniło. Na szczęście obecnie o nasze bezpieczeństwo dba 308 funkcjonariuszy policji na terenie miasta oraz 87 w posterunkach na terenie powiatu. I chociaż nie mają już orkiestry, to trzymajmy kciuki, żeby szło im śpiewająco.

Michał Kacprzak jest harcerzem, historykiem z Małachowianki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJadwiga Emilewicz za wypowiedzeniem Konwencji stambulskiej. Bo budzi kontrowersje
Następny artykułNowe osiedle w podpoznańskich Szczytnikach