A A+ A++

Huśtawka ogrodowa na linach. Fot. Shutterstock

Dlaczego warto zrobić huśtawkę ogrodową?

Huśtawka ogrodowa to idealne uzupełnienie każdego ogrodu. Dzięki niej ogród zyska przytulny klimat, a my będziemy mogli przyjemnie huśtać się wśród zieleni, podczas czytania książki w ogrodzie, spotkań z przyjaciółmi, lub po prostu siedząc w ciszy i słuchając dźwięków natury. Takie ogrodowe zabawy będą też ogromną frajdą dla dziecka, dzieci będą mogły się huśtać na niej podczas wspólnej zabawy. Jeżeli konstrukcja będzie dobrze zaimpregnowana, nie wymaga później wielu czynności renowacyjnych, a jeżeli już wystąpią jakieś pęknięcia lub uwypuklenia to łatwo sobie z nimi poradzić. Jest to inwestycja na lata, która jest warta uwagi. 

Huśtawka ogrodowa drewniana – jak zrobić?

Huśtawka ogrodowa w formie łóżka.Huśtawka ogrodowa w formie łóżka. Fot. Shutterstock

Huśtawki ogrodowe można zrobić w prosty i nieskomplikowany sposób, jednak warto wcześniej dobrze zaplanować jej projekt, wraz z obszarem, w którym ją umieścimy. Dzięki temu będziemy przygotowani i unikniemy ogrodowych katastrof. Na początku dobrze jest wyznaczyć odpowiednie miejsce na huśtawkę. Może bujak powinien uzupełnić plac zabaw, lub być niedaleko drzew jeżeli chcemy się huśtać w ich cieniu. Warto wziąć pod uwagę to, czy będziemy tam spędzać czas rano, czy wieczorem. Huśtawkę drewnianą możemy ustawić tak, żeby móc wieczorem podziwiać zachód słońca, albo rano łapać promienie wschodzącego słońca. Jeżeli już wiemy, gdzie ma stać huśtawka, możemy zabrać się za realizację projektu.

Krok 1 – zaplanuj, jak ma wyglądać huśtawka i w jaki sposób zrobić huśtawkę ogrodową

Budowę huśtawki należy rozpocząć zarówno od zaplanowania konstrukcji, jak i od zebrania materiałów potrzebnych do jej zrobienia. Wybraliśmy huśtawkę o prostej i mocnej konstrukcji, która będzie opierała się na dwóch trójkątnych podporach. Na podporach umieścimy dodatkową belkę poprzeczną i usztywniające zastrzały. Na konstrukcję w literę “A” umieszczamy belkę, która będzie stabilizowała konstrukcję, na której zawieszona będzie huśtawka.

Krok 2 – skompletuj potrzebne materiały do zrobienia huśtawki ogrodowej

Do zrobienia huśtawki ogrodowej będziemy potrzebować kilka elementów. Produkty, w które trzeba się zaopatrzyć to:

  • belka huśtawki
  • 4 drewniane belki o długości ok. 2,5 metra, oraz średnicy 10 cm, które posłużą jako stelaż,
  • 2 usztywniające zastrzały, długie na 50 cm,
  • 2 belek drewnianych o długości 1,25 m, które posłużą do wzmocnienia konstrukcji,
  • wkręty do drewna z podkładką,
  • impregnat do drewna odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV,
  • 8 haków z podkładkami i nakrętkami samohamownymi,
  • łańcuch,
  • 4 obejmy,
  • śruby
  • kilku kantówek,
  • dwie deski długie na 42 cm, a szerokie na 20 cm, które posłużą jako siedzisko,
  • dłuto,
  • wiertarka.

Wszystkie elementy i materiały do wykonania drewnianej huśtawki można znaleźć w dowolnym markecie budowlanym.

Krok 3 – zaimpregnuj belki do budowy huśtawki

Przed wykonaniem huśtawki należy zabezpieczyć drewno, impregnując drewno na całej jej powierzchni specjalnym impregnatem do drewna na zewnątrz. Przed wykonaniem impregnacji należy oczyścić drewno, a w miejscach zabrudzonych przetrzeć zabrudzoną część bali papierem ściernym. Impregnat nie tylko zabezpieczy ławkę przed promieniami UV i warunkami atmosferycznymi, ale też nada jej dekoracyjny charakter, dodając jej koloru.

Krok 4 – zamontuj słupki podporowe huśtawki

Kolejnym krokiem jest postawienie dwóch podpór w kształcie trójkąta. Belkę najlepiej ułożyć na ziemi w odpowiedniej pozycji i przyłożyć do siebie, tak aby były w odległości 200 cm od siebie. Ołówkiem zaznaczamy miejsce, w którym łączą się belki, a następnie wycinamy drzewo tak, aby obie “zachodziły się na siebie”. Jak drzewo jest już wydłutowane, możemy przyłożyć belki do siebie, nawiercić otwór i połączyć je za pomocą śrub z podkładką. Do słupków na końcu montujemy belkę stabilizującą konstrukcję na wysokości 84 cm.

Krok 5 – zamontuj belki huśtawki i zastrzały usztywniające

Następnym krokiem jest montaż belki huśtawki i zastrzałów usztywniających. W tym wypadku najlepiej będzie na belce zamontować 4 obejmy. Pomiędzy dwiema obejmami odległość powinna wynosić 49 cm. Umieszczamy belkę na stelażu i łączymy z nim. Następnie konstrukcję należy wzmocnić z pomocą zastrzałów usztywniających przykręconych pod kątem 60 stopni. Zastrzały montujemy po obu stronach huśtawki.

Krok 6 – zamontuj siedziska w huśtawce ogrodowej z drewna

Na końcu pozostaje nam przygotować huśtawkę, mocując drewniane siedzisko do górnej belki. Do drewnianej deski przykręcamy 4 haki z podkładkami i nakrętkami samohamownymi, które należy połączyć karabińczykiem z łańcuchem. Tak samo należy zrobić w przypadku drugiego siedziska i zamontować je do obejm.

Z taką huśtawką drewnianą chwile spędzone w ogrodzie miną jeszcze przyjemniej. Oczywiście meble ogrodowe możesz zrobić samodzielnie, jeżeli jednak wolisz kupić gotowe meble ogrodowe drewniane, to odwiedź sklep Merkury Market lub zamów ją przez internet na www.merkurymarket.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚnieżyca, silny wiatr i zamiecie. Meteorolodzy wydali trzy ostrzeżenia
Następny artykułIntel Core i7-11700K – w sieci pojawił się pierwszy test procesora Rocket Lake-S. Jak wypada architektura Cypress Cove?