A A+ A++

Komisja kultury została zwołana na 15 minut przed jej rozpoczęciem sms-em. W przerwie sejmowych głosowań tak, żeby posłowie mieli jak najmniej czasu na przygotowanie, przyjście czy w ogóle reakcję. Wszystko zgodnie z wrześniową zapowiedzią Ryszarda Terleckiego, że Lex TVN wróci z zaskoczenia. Posłowie opozycji zdążyli jedynie poprosić o opinię Biuro Analiz Sejmowych. Chodziło o tryb zwołania komisji. Zgodnie z Regulaminem Sejmu, który zgodnie z wykładnią PiS sprzed kilku lat bywa nawet ważniejszy od Konstytucji, o zwołaniu komisji należy poinformować trzy dni wcześniej. Ale trzy dni dałyby mediom, opozycji i obywatelom za dużo czasu na reakcję. A tak PiS wypchnęło Lex TVN z Sejmu i ma – powiedzmy – czyste ręce.

Co dalej z Lex TVN?

Dalej mogą się wydarzyć trzy rzeczy. Wszystkie zależą od prezydenta.

Po pierwsze, prezydent Duda może ustawę po prostu podpisać – jak zwykł to czynić. Wtedy prawo wchodzi w życie.

Po drugie, może ustawę wysłać do Trybunału Konstytucyjnego. Tam ustawa będzie sobie leżeć, a PiS będzie ją co jakiś czas wyciągać, gdy będzie potrzebna. Ta praktyka jest stosowana z powodzeniem. Wystarczy przejrzeć kalendarz prac Trybunału Julii Przyłębskiej, żeby zobaczyć, że gdy PiS chce przekierować dyskusję na jakieś tory, nagle na wokandzie znajdują się różne ustawy wyciągane z archiwum. Teoretycznie ustawy kierowane do Trybunału przez prezydenta mają pierwszeństwo – ale to tylko teoria. Ostatnio Trybunał rozpatrzył wniosek Andrzeja Dudy sprzed dwóch lat, bo tak było wygodnie.

To rozwiązanie – odesłanie ustawy do Julii Przyłębskiej – było w Prawie i Sprawiedliwości bardzo poważnie rozważane. Nasi rozmówcy mówią wprost: „leżałaby sobie tam ta ustawa, aż wszyscy by o niej zapomnieli i święty spokój”.

Jest jednak także trzecia możliwość, którą sugerowało wielokrotnie otoczenie Andrzeja Dudy: prezydenckie weto. To jednak zamknęłoby sprawę definitywnie. A to wcale nie jest PiS na rękę. Partia rządząca nie ma szans uzbierać w Sejmie 3/5 głosów, żeby je odrzucić. Na to PiS znalazło już sposób w poprzedniej kadencji: po prostu udaje, że weta nie ma. Leży sobie zawetowana ustawa do końca kadencji i nikt się nią nie interesuje.

Problem polega na tym, że takie weto nie działa politycznie na korzyść PiS. Nie można go użyć w innych politycznych rozgrywkach. Może jedynie pokazać – tu ulubione słowo Jarosława Kaczyńskiego – imposybilizm partii rządzącej. Dlatego PiS długo pracowało nad Andrzejem Dudą, żeby ten ustawy nie wetował.

Polityczna logika wskazywałaby, że weto byłoby dla Andrzeja Dudy najbardziej korzystne. Zamknęłoby sprawę, naprawiło kontakty z USA, a prezydent wyszedłby na niezależnego od partii obrońcę wolnych mediów. Na razie Pałac Prezydencki nie komentuje – „czas pokaże”. Gdy prawo trafi na biurko prezydenta, to się prezydent zastanowi co zrobić. Ma na rozmyślania 21 dni.

Czy opozycja mogła powstrzymać Lex TVN?

Czy opozycja mogła coś zrobić, żeby powstrzymać PiS? Nie. Przyjęcie lub odrzucenie uchwały Senatu jest możliwe przy obecności 230 posłów. PiS miało dzisiaj na sali 230 posłów. 225 swoich, 3 od Kukiza i jednego Mejzę. To 229 za. Jeden kluczowy głos wstrzymujący się należał do posła Zbigniewa Ajchlera, który wciąż jest w orbicie PiS i nawet jeśli nie głosuje z PiS, to wstrzymuje się od głosu. A zatem nawet gdyby cała opozycja, łącznie z Konfederacją, wyjęła dzisiaj karty do głosowania i nie wzięła w rozgrywce PiS udziału, to PiS i tak wysłałoby Lex TVN na biurko prezydenta.

W sprawie Lex TVN trzeba pamiętać o jednym. To nie jest interes TVN, „Newsweeka” czy „Gazety Wyborczej”, żeby w Polsce istniały i mogły pracować wolne media. To jest interes wszystkich. Obywateli głosujących na PiS i na PO. Zwolenników Lewicy i Konfederacji. To wolne media, niezależne od rządu, ujawniają afery i przekręty. To wolne media pokazują arogancję władzy, ale także nieudolność opozycji. To one dają prawdziwy wybór. Można ich nie lubić, można się z nimi nie zgadzać, można nawet uważać, że kłamią, ale wybór, którego dzięki nim można dokonać – jest najważniejszym prawem obywateli.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy przyjmujący w KPS-ie Siedlce
Następny artykuł„Gierek” z datą premiery i nowymi zdjęciami. Na ekranie plejada gwiazd