A A+ A++

BlackBerry miało w przeszłości swoje pięć minut, jednak producent nie potrafił odnaleźć się w rzeczywistości zdominowanej przez współczesne smartfony. Dotychczas firma opatentowała wiele rozwiązań, które mogłyby być z powodzeniem wykorzystane w nowych urządzeniach i sprawę z tego zdaje sobie Huawei, który kupił od konkurenta 90 patentów w większości związanych z bezpieczeństwem. Według dostępnej informacji transakcja dotyczyła patentów w Stanach Zjednoczonych, zaś wartość samej transakcji nie była duża. Oprócz bezpieczeństwa nabyte pomysły obejmują także podstawową funkcjonalność np. formy prezentowania tekstu w zależności od położenia telefonu oraz pozyskiwania danych z GPS. BlackBerry nie pozbyło się jednak wszystkich patentów i w posiadaniu korporacji pozostaje ich około 38 tysięcy.

BlackBerry sprzedało Huawei 90 patentów związanych głównie z bezpieczeństwem.

[embedded content]

Nie wiemy, czy Huawei zamierza skorzystać z dokumentacji, bowiem jak wiadomo posiadanie patentów nie oznacza wdrożenia ich w życie. John Chen, dyrektor generalny BlackBerry, powiedział, że firma odchodzi od biznesu smartfonów na rzecz oprogramowania. Aktualnie skupia się na umowach licencyjnych – sprzedając patenty lub pozywając Facebooka oraz Twittera za wykorzystanie własności intelektualnej BlackBerry bez odpowiedniego wynagrodzenia. Przedsiębiorstwo dostarcza poza tym oprogramowanie QNX do samochodów i jak łatwo się domyślić jest to lepszy biznes od produkcji telefonów. Zgodnie z ubiegłorocznym raportem BlackBerry odnotował spadki generując 214 milionów dolarów (wolne przepływy środków pieniężnych sięgnęły 31 milionów dolarów).

Powstałe w marcu 1984 roku kanadyjskie BlackBerry zasłynęło z tworzenia telefonów uznawanych na początku za przyszłościowe, aczkolwiek wraz z umacniającą się pozycją smartfonów firma nie doceniła rywali i nie podążyła ścieżką wyznaczaną przez nowe trendy, w efekcie zaczęła odstawać w tym wyścigu (telefony z klawiaturą raczej nie mają już zbyt licznych odbiorców). Tego stanu rzeczy mimo różnych podejmowanych przez zarząd prób np. przejścia na Anddrodia jako podstawowy system nie udało już zmienić. W 2016 roku przedsiębiorstwo udzieliło licencji na markę BlackBerry chińskiemu TCL, chociaż prób produkcji sprzętu z tej serii nie można zaliczyć do udanych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje Stanisław Śliskowski, operator filmowy i pedaog
Następny artykułCzas na zmiany – remont, budowa? Sprawdź nowoczesne rozwiązania dla swojego domu