A A+ A++

Yavuzdogan wraz z żoną oraz indonezyjskim wspólnikiem wydzierżawili kawałek jednej z wysp i stworzyli bazę dla pasjonatów nurkowania, a jednocześnie fundację, do której trafia część dochodów z prowadzenia ośrodka. Fundacja finansuje m.in. badania naukowe oraz prowadzi programy monitoringowe. Mają chronić m.in. zjawiskowe manty, zagrożone wyginięciem, gdyż kłusownicy, po wysuszeniu i sproszkowaniu, przemycają je do Chin, gdzie są uważane za afrodyzjak. Twórcy Papua Explorers edukują mieszkańców okolicznych wiosek i tworzą dla nich zrównoważone miejsca pracy, zatrudniając przy obsłudze ośrodka.

Celem jest wyszkolenie Papuasów jako wykwalifikowanych pracowników przemysłu turystycznego, ale rozwijającego się w zrównoważony sposób, aby mieli alternatywę dla kłusownictwa i mogli chronić lokalną przyrodę dla przyszłych pokoleń.

Jak podkreśla Yavuzdogan, to rzadkość, bo w innych ośrodkach zatrudniano dotychczas tylko doświadczonych pracowników, często obcokrajowców, a przemysł turystyczny nie poprawiał warunków życia mieszkańców, za to zanieczyszczał środowisko, zmniejszał zasoby rybne i degradował rafy. To jednak powoli się zmienia, a ośrodków podobnych do Papua Explorers pojawia się na całym świecie coraz więcej. Szczególnie w regionach cennych przyrodniczo, za których podziwianie turyści są w stanie słono zapłacić, jeśli wiedzą, że ich pobyt nie uszczupla lokalnych zasobów, a wręcz przeciwnie – realnie pomaga je chronić.

Chęć zaspokojenia potrzeb wrażliwych gości sprawia, że dbałość o zrównoważony rozwój zaczynają deklarować nawet międzynarodowe sieci hoteli. Marriott International ogłosił niedawno, że do 2050 r. osiągnie zerową emisję netto gazów cieplarnianych, a wcześniej ma zmniejszyć zużycie plastikowych „jednorazówek”, ograniczyć marnotrawstwo żywności i zwiększyć udział lokalnych dostawców.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana atmosfery pomaga
Następny artykułOstatnie dni ulotnych metafor w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy