A A+ A++

​Naukowcy oszacowali, że w przyrodzie istnieje co najmniej 320 000 wirusów, które mogą zainfekować ssaki. Wiele z nich to patogeny potencjalnie niebezpieczne dla ludzi. Skąd powinniśmy wypatrywać kolejnego zagrożenia?

Pojawienie się SARS-CoV-2 i wywołana przez niego pandemia była spodziewana przez ekspertów już od dawna. Jest to tylko jeden z wielu śmiertelnych wirusów panoszących się po naszej planecie. W rzeczywistości istnieje ponad 320 000 wirusów, które mogą zainfekować komórki ssaków, a SARS-CoV-2 wcale nie jest najgorszym z nich.

Znacznie groźniejszy od SARS-CoV-2 jest wirus HIV, który może prowadzić do pojawienia się AIDS w zainfekowanym organizmie. Szacuje się, że od momentu pierwszego wykrycia wirusa HIV w latach 80., z jego powodu zmarły ok. 32 mln ludzi. Obecnie co roku z powodu wirusa HIV na świecie umiera co najmniej milion osób. 

Pomimo tego, że wirus HIV to dzisiaj już nie wyrok – można z nim żyć względnie “normalnie”, przyjmując odpowiednie leki – nadal jest niebezpieczny. Nie ma bowiem na niego skutecznego lekarstwa ani szczepionki. 

Co więcej, wirus HIV dotyka dziś głównie kraje o niskich i średnich dochodach, w których dochodzi do ok. 95 proc. nowych zakażeń. W obecnej sytuacji, świat nie jest w stanie zakończyć pandemii HIV do 2030 r., a taki cel pierwotnie został uzgodniony przez państwa … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpolskie smaki z pogranicza
Następny artykułUM Lublin: Jan Peszek laureatem „Gongu Danutki”