A A+ A++

Słopnice. W niedzielę 14 lipca w Słopnicach odbędzie się historyczna inscenizacja zrzutów alianckich na zrzutowisko „Sójka”.

Organizatorzy zachęcają do udziału w wyjątkowej inscenizacji historycznej zrzutów alianckich na zrzutowisko „Sójka”. Wydarzenie odbędzie się 14 lipca br. na wzgórzu Dzielec w Słopnicach. Będzie to upamiętnienie 80. rocznicy zrzutów alianckich dla żołnierzy 1 PSP AK.

Zrzutowisko Armii Krajowej „Sójka 401” na Dzielcu w Słopnicach (tak figurowało w meldunkach i raportach Komendy Okręgu Armii Krajowej w Krakowie), było niemym świadkiem wydarzeń z w nocy z 9 na 10 lipca 1944 roku, kiedy to samolot typu Halifax z brytyjską załogą na pokładzie zrzucił kilkanaście zasobników z amunicją, bronią, granatami i sprzętem saperskim. 

Zrzut odebrali żołnierze Armii Krajowej z Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego “Wilk”. Była to jedyna operacja zrzutowa, jaka doszła do skutku na Dzielcu. Wcześniejsze próby 148 dywizjonu, z którego wywodziły się obie załogi, stacjonującego we włoskim Brindisi skończyli się poważnymi stratami. Do bazy nie wróciła 1/3 załóg.

Zobacz również:

Program wydarzenia:

9:30 – 11:00 – Zwiedzanie Izby Historycznej 1 Płk. Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w budynku remizy OSP Słopnice Górne.

11:15 – Zbiórka na parkingu pod kościołem w Słopnicach Górnych. Wyjście ścieżką edukacyjno-historyczną im. kpt. Juliana Krzewickiego ps. „Filip” na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu.

11:45 – Przywitanie zaproszonych gości, upamiętnienie poległych lotników alianckich oraz żołnierzy 1 PSP AK, złożenie wiązanek przed obeliskiem, krótka historia zrzutowiska „Sójka”.

  • Przelot latających eksponatów lotnictwa polskiego

  • Przelot samolotów Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna

  • „Powroty Cichociemnych” – zrzut desantu skoczków spadochronowych

  • Słodka niespodzianka dla najmłodszych (zrzut cukierków)

  • Gry edukacyjne (stoisko IPN Kraków)

  • Prezentacja wyrobów artystycznych o tematyce lotniczej (stoisko artysty – malarza Roberta Firszta)

  • Prezentacja wyposażenia i uzbrojenia wojsk powietrznodesantowych, historii polskiego lotnictwa i wojska polskiego (Stowarzyszenie im. 16. Płk. Piechoty, Stowarzyszenie GRH „Południe”, Polscy Spadochroniarze Wojskowi, 8. Baza Lotnictwa Transportowego – Balice, Muzeum Lotnictwa Polskiego, stoisko Fundacji „Wiedeńczyk” oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Krakowie, 6. Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa, 114. Batalion Lekkiej Piechoty Górskiej Wojsk Obrony Terytorialnej, Komponent Wojsk Specjalnych)

  • Wręczenie podziękowań

16:00 – Podsumowanie imprezy, zakończenie

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Ważne informacje organizacyjne:

Na miejsce uroczystości będą wpuszczane tylko samochody posiadające przepustkę. Organizacja ruchu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i drożności drogi dla służb ratunkowych w związku z planowanym desantem spadochroniarzy. 

Pojazdy można zaparkować na parkingach przy kościele NMP Częstochowskiej w Słopnicach Górnych oraz przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach Górnych. Odległość na miejsce uroczystości wynosi około 2 km. O 11:15 spod kościoła w Słopnicach Górnych wyruszy grupa z przewodnikiem, która ścieżką edukacyjno-historyczną im. kpt. Juliana Krzewickiego dotrze na zrzutowisko „Sójka”.

Organizatorzy proszą o stosowanie się do wszelkich uwag osób kierujących ruchem oraz przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa ruchu drogowego podczas dojazdu do parkingów i parkowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Odeszła Celina Jurkowska-Macura, wieloletnia lekarka limanowskiego szpitala
Następny artykułRuszają Dni Limanowej 2024!