A A+ A++

Galeria handlowa ma powstać na miejscu dzisiejszych supermarketów Auchan i Obi przy ul. Płaskowickiej oraz rozległego naziemnego parkingu przed nimi.

Supermarkety Auchan i Obi przy ul. Płaskowickiej widziane z ulicy Roentgena. Koncern Unibail-Rodamco-Westfield chce na ich miejscu zbudować galerię handlową z ogrodem na dachu Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

– Ten obiekt powstał 23 lata temu, Już nie przystaje do dzisiejszych realiów. Jest przestarzały, nie spełnia oczekiwań klientów. Powinien odejść do lamusa – mówił w poniedziałek Filip Pech, przedstawiciel potężnego koncernu Unibail-Rodamco-Westfield. Do tej firmy należą w Warszawie m.in. Galeria Mokotów i Arkadia, kontroluje też Złote Tarasy i centrum handlowe Warszawa Wileńska.

Pech opowiadał o planach koncernu co do nieruchomości na Ursynowie podczas dyskusji nad planem zagospodarowania rejonu ulicy Płaskowickiej. Projekt tego planu dopuszcza budowę galerii handlowej na miejscu blaszanych supermarketów. Narzuca pewne ramy inwestycji: na osi ul. Roentgena budynek ma mieć wyraźnie zaznaczone wejście, kaskadowo wycofane w głąb linii zabudowy. Wyznacza ponadto, że wzdłuż Płaskowickiej w budynku w parterze mają zostać ulokowane usługi dostępne z zewnątrz. 

Koncepcja architektoniczna strefy głównego wejścia do planowanej galerii handlowej przy ul. Płaskowickiej. Na osi ul. Roentgena planowany jest miejski plac z fontannamiKoncepcja architektoniczna strefy głównego wejścia do planowanej galerii handlowej przy ul. Płaskowickiej. Na osi ul. Roentgena planowany jest miejski plac z fontannami fot. materiały Unibail-Rodamco-Westfield

– Nasza koncepcja pod względem wszystkich parametrów wpisuje się w projekt planu zagospodarowania – zapewnił Filip Pech. – Strategicznym celem naszej firmy jest stworzenie miejsca nowej generacji, wielofunkcyjnego obiektu, który będzie nowym centrum Ursynowa. Będzie przyciągać nie tylko sklepami, gastronomią i wielosalowym kinem, ale także zielenią i przestrzeniami publicznymi – obiecywał.

Galerię dla URW projektuje pracownia SUD Architectes, która w Warszawie odpowiada za rozbudowę centrum handlowego Promenada oraz obecny wygląd strefy gastronomicznej w Galerii Mokotów. Architekci zaproponowali nietypowe rozwiązanie: na dachu galerii handlowej ma zostać urządzony ogród o powierzchni około hektara. Przy czym nie trzeba będzie do niego wchodzić przez galerię; od strony ul. Płaskowickiej przed budynkiem mają powstać schody prowadzące na dach.

Koncepcja architektoniczna fasady planowanej galerii handlowej od strony ul. Płaskowickiej. Budynek od tej strony ma mieć długie schody prowadzące do ogrodu na dachuKoncepcja architektoniczna fasady planowanej galerii handlowej od strony ul. Płaskowickiej. Budynek od tej strony ma mieć długie schody prowadzące do ogrodu na dachu fot. materiały Unibail-Rodamco-Westfield

Schody zajmą część fasady od ul. Płaskowickiej. Resztę – lokale dostępne wprost z ulicy. – Powstanie pierzeja miejska, wzdłuż której przyjemnie będzie spacerować – przekonywał Filip Pech.

Inwestor obiecuje duże pieniądze zainwestować w przebudowę układu komunikacyjnego. Podpisał już z miastem umowę o pokryciu kosztu rozbudowy ulicy Płaskowickiej o drugą jezdnię. Przebudowane zostanie także skrzyżowanie z Puławską: ul. Płaskowickiej będzie mieć aż trzy pasy do skrętu w stronę Piaseczna oraz jeden do skrętu w stronę centrum.

W ramach budowy galerii handlowej planowanej na miejscu supermarketu Auchan, przebudowane zostanie skrzyżowanie Płaskowickiej i Puławskiej. Ulica Płaskowickiej ma mieć dwie jezdnie i aż trzy pasy do skrętu w lewo w Puławską oraz jeden do skrętu w prawoW ramach budowy galerii handlowej planowanej na miejscu supermarketu Auchan, przebudowane zostanie skrzyżowanie Płaskowickiej i Puławskiej. Ulica Płaskowickiej ma mieć dwie jezdnie i aż trzy pasy do skrętu w lewo w Puławską oraz jeden do skrętu w prawo fot. materiały Unibail-Rodamco-Westfield

Przebudowane zostanie też rondo na skrzyżowaniu z Roentgena (któremu miejscy radni chcą nadać imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Zamieni się w rondo tzw. turbinowe. Zniknie możliwość przejazdu na wprost z ul. Roentgena do centrum handlowego, bo na osi Roentgena będzie miejski plac. W sąsiedztwie ronda powstaną wygięte w łuk tunele połączone z ul. Płaskowickiej, w których urządzone zostaną wjazdy i wyjazdy do centrum. Dzięki temu, jak przekonywał przedstawiciel inwestora, rondo i poszerzona ul. Płaskowickiej znacznie zyska na przepustowości.

W ramach budowy galerii handlowej planowanej na miejscu supermarketu Auchan przy Płaskowickiej powstaną łukowate tunele wjazdów i wyjazdów na ul. Płaskowickiej.W ramach budowy galerii handlowej planowanej na miejscu supermarketu Auchan przy Płaskowickiej powstaną łukowate tunele wjazdów i wyjazdów na ul. Płaskowickiej. fot. materiały Unibail-Rodamco-Westfield

Wielkie zmiany nastąpią – a częściowo już nastąpiły – w rejonie skrzyżowania ulicy Płaskowickiej i Indiry Gandhi. Tam powstanie potężny węzeł komunikacyjny. Ulica Płaskowickiej będzie mieć aż cztery pasy w każdą stronę, krzyżować będzie się z nią ulica prowadząca ze zjazdu z powstającej południowej obwodnicy, która będzie mieć aż pięć pasów.

W ramach budowy galerii handlowej planowanej na miejscu supermarketu Auchan, przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Płaskowickiej i Gandhi - to ma być węzeł komunikacyjny umożliwiający zjazd z sąsiedniej obwodnicyW ramach budowy galerii handlowej planowanej na miejscu supermarketu Auchan, przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Płaskowickiej i Gandhi – to ma być węzeł komunikacyjny umożliwiający zjazd z sąsiedniej obwodnicy fot. materiały Unibail-Rodamco-Westfield

– To inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, część węzła Ursynów Zachód na obwodnicy. Nie jest to specjalnie miastotwórcze rozwiązanie, ale chodzi o wariant umożliwiający przekierowanie przez Gandhi i Rosoła ruchu, w przypadku np. zamknięcia tunelu i akcji ratunkowej na górze, czyli na Płaskowickiej – tłumaczy Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTechnokracja W Wenezueli: dane biometryczne do zakupu paliwa
Następny artykułOdmrażanie gospodarki. Wyjście na zero będzie sukcesem