A A+ A++

Limity osób w sklepach, godziny dla seniorów oraz zamknięte punkty usługowe. Premier Mateusz Morawiecki w czwartek poinformował o przedłużeniu ograniczeń, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

25 marca, w ramach walki z pandemią, wprowadzono ograniczenia m.in. w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego.

Od 1 kwietnia rozszerzono ograniczenia między innymi o zmiany w funkcjonowaniu sklepów. Zgodnie z rozporządzeniem obostrzenia miały obowiązywać do 11 kwietnia włącznie.

Teraz rząd zdecydował się na ich przedłużenie. – Przedłużamy obowiązujące obostrzenia. Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi, ponieważ – potwierdzają to eksperci zagraniczni i krajowi – że one działają dobrze – powiedział szef rządu w czwartek.

Lista ograniczeń z powodu koronawirusa

Obostrzenia przedłużone do do 19 kwietnia:

– limity osób w sklepach – maksymalnie trzy osoby na jedną kasę. Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne. Oznacza to, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to zakupy może robić maksymalnie 15 osób,

– limity osób na targach, straganach, bazarach. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych,

– limity dwóch osób na jedno okienko w urzędach pocztowych. Jeśli zatem w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na terenie poczty może przebywać 10 osób,

– ograniczenie działalności restauracji, barów i kawiarni,

– zamknięte pozostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne czy piercingu. W weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane,

– tak zwane godzin dla seniorów w sklepach, aptekach i drogeriach. Od 10-12 do placówek są wpuszczane wyłącznie osoby mające przynajmniej 65 lat,

– wszyscy klienci sklepów muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,

– zamknięte pozostaną teatry, opery, muzea, biblioteki, kina i siłownie,

– w galeriach handlowych mogą być świadczone wyłącznie usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos).

Premier zapowiedział również, że do 26 kwietnia przedłużone zostaje zamknięcie szkół, wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego a także międzynarodowego ruchu kolejowego. – Podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę – mówił podczas konferencji w KPRM szef rządu.

W związku z decyzją polskiego rządu o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych do dnia 26 kwietnia, wszystkie rejsy pasażerskie LOT-u zaplanowane do 26 kwietnia 2020 br. zostały odwołane – poinformował narodowy przewoźnik. “W tej trudnej sytuacji bezpieczeństwo i komfort naszych pasażerów stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego zmodyfikowaliśmy naszą politykę zmian biletów” – dodano w komunikacie.

Do 3 maja przedłużono ograniczenia dotyczące przekraczania granic Polski przez cudzoziemców. Zgodnie z nimi, granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie: obywatele RP; cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP; osoby, które posiadają Kartę Polaka; dyplomaci; osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę oraz cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Do odwołania obowiązują: ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Otwieranie gospodarki

Morawiecki podkreślił, że są to działania, które się bardzo dobrze sprawdziły. – Jesteśmy często kopiowani przez innych – zaznaczył Morawiecki.

Premier na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że rząd po świętach przedstawi plan otwierania gospodarki po obostrzeniach związanych z koronawirusem. – Chcemy po świętach przedstawić bardzo logiczny, uporządkowany (…) plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej – powiedział.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronakryzys na świecie. Tak inne kraje ratują swoje gospodarki
Następny artykułZwolnienie, obniżka pensji, likwidacja zakładu. Obawy pracowników w dobie koronawirusa