A A+ A++

Jak mówi stare, polskie przysłowie “cudze chwalicie, swego nie znacie”. Tym razem możemy się jednak pochwalić prawdziwą gratką z dziedziny fotografii. Marcin Ślipko uchwycił oszałamiający kadr nieopodal Śnieżki. Sceneria jest niczym z bajki, jednak w rzeczywistości to zjawiskowe dzieło matki natury.

Gwiazdozbiór nad Śnieżką zachwycił NASA. Zdjęcie Polaka to arcydzieło

Marcin Ślipko, polski fotograf, ma na swoim koncie doskonałe ujęcie, które prezentuje niezwykłe piękno nieba nad Polską. Na stronie NASA przedstawiającej wyróżnione zdjęcie, można przeczytać także opis współpracującego z NASA astronoma, który szczegółowo tłumaczy co przedstawia uchwycone w obiektywie zjawisko. 

Poza olśniewającym widokiem na Śnieżkę fotograf uchwycił wschodzącą konstelację Oriona, a także mgławice otoczone zakrzywioną Pętlą Bernarda. Bystre oko dojrzy także niebieską gromadę gwiazd Plejady na górze zdjęcia i czerwoną Mgławicę Rozeta na lewo od Oriona. Wyróżnić można także gwiazdy Betelgeza, Rigel i Aldebaran.

Zdjęcie wykonane 18 stycznia nosi tytuł “Camera Orion Rising”. Przy fotografii dodano, że konstelacje tych gwiazd widać w pierwszych miesiącach roku tuż po zachodzie słońca, a dokładnie na południowo-wschodniej części nieba.

Zdjęcie Polaka podbija sieć – doceniło jest także NASA

Fotografie takie jak te w wykonaniu Marcina Ślipko, niestety często są pomijane. Warto jednak dodać, że podobne kadry mają ogromne znaczenie dla popularyzacji astronomii i zwiększenia świadomości ludzi na temat szeroko otwartej kosmicznej perspektywy. Jak tłumaczy Ślipko w rozmowie z wroclaw.pl wykonanie takiego zdjęcia wymaga odpowiedniego przygotowania:

Umieszczam na statywie specjalną głowicę paralaktyczną, orientuję ją na Gwiazdę Polarną, a ona obraca się wraz z aparatem w stronę przeciwną niż Ziemia, co pozwala uzyskać długi, nawet kilkuminutowy czas naświetlania bez obawy o to, że gwiazdy będą na zdjęciu poruszone.

Jak poinformował miesięcznik “Astronomia”, Marcin Ślipko jest 10. Polakiem w historii, który otrzymał to wyróżnienie. Polak trafił na profil NASA 18 stycznia 2024 roku. 31 stycznia doceniono także zdjęcie autorstwa Marka Skowronka, prezentujące Gwiazdozbiór Łabędzia widoczny zza wyschniętych drzew. Warto dodać, że jest to najbardziej wyrazisty z gwiazdozbiorów północnego nieba. Co ciekawe wzmianki na jego temat pochodzą już z czasów starożytności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChorzów nie tylko piłkę nożną kocha. Wybitni ludzie sportu nagrodzeni.
Następny artykułZapytali ludzi o dialog między rządem a prezydentem w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości