Z prawej Mateusz Kowalczyk (fot. archiwum prywatne)

Mateusz Kowalczyk zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Turnieju AIBA im. Algirdasa Socikasa w Kownie

Lubrzański pięściarz startował w kategorii wagowej 81 kg. W dobrym stylu awansował do finału, gdzie czekał na niego reprezentant gospodarzy. „Kowal” tanio skóry nie sprzedał. Po walce pełnej grzmotów z obu stron triumfował jednak Litwin, który później został uznany za najlepszego zawodnika całego turnieju.

– Paradoksalnie fakt ten to pewnego rodzaju pocieszenie – komentuje srebrny medalista.

Medaliści turnieju (fot. archiwum prywatne)

W memoriale upamiętniającym miejscową legendę wystartowało 75 bokserów z 9 państw. Algirdas Socikas to dwukrotny mistrz Europy w barwach ZSRR. W 1953 roku złoty medal wywalczył w Warszawie, pokonując w finale Bogdana Węgrzyniaka. Był olimpijczykiem i sześciokrotnym mistrzem kraju w wadze ciężkiej. Zmarł 21 listopada 2012 r. przeżywszy 84 lata.