Osoby, które grają w gry planszowe i karciane w podeszłym wieku lepiej funkcjonują poznawczo nawet, jeżeli zaczęły to robić w podeszłym wieku. To wyniki najnowszych badań naukowców.
Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego ze Szkocji wykazali, że gry analogowe, czyli takie, które nie wymagają używania urządzeń cyfrowych, pomagają zachować sprawność umysłową po ukończeniu 70. roku życia.
Dodatkowo naukowcy udowodnili, że na trenowanie zdolności poznawczych nigdy nie jest za późno, bo pozytywne efekty grania widać nawet u osób, które zaczęły w ten sposób spędzać czas dopiero na starość.
Badacze analizowali dane dotyczące ponad 1000 osób urodzonych w 1936 roku. Co kilka lat (odkąd skończyły 70 lat) przeprowadzali na nich testy poznawcze: na pamięć, szybkość myślenia, rozwiązywanie problemów, itp. Pytali również o częstotliwość grania w gry analogowe.
ZOBACZ: Jak przestać obgryzać paznokcie?
Okazało się, że uczestnicy, którzy częściej grali w tradycyjne gry, byli w lepszej kondycji umysłowej i wolniej się pod tym względem starzeli. Pomiędzy 70. a 79. rokiem życia zaobserwowano u nich mniejsze pogorszenie funkcji poznawczych, zwłaszcza pamięci.
U osób, które zaczęły intensywniej grać dopiero pomiędzy 70. a 76. rokiem życia, zauważono z kolei mniejszy spadek szybkości myślenia.
Więcej informacji na ten temat na stronach Medycyny Praktycznej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS