A A+ A++

O skali grabieży poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy. Zboże i produkty żywnościowe wywożone są z okupowanych obszarów obwodu ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego.

Według pierwszego wiceministra polityki rolnej Tarasa Wysockiego, na terenach zajętych przez Rosjan przed wojną znajdowało się 1,3 mln ton zboża.

– Takie ilości są niezbędne do zabezpieczenia bezpieczeństwa żywnościowego na co dzień. To znaczy do wyżywienia Ukraińców, którzy tam mieszkają i prowadzą niezbędne wiosenne prace polne – sieją zboża jare. Żadnych zapasów strategicznych tam nie było – powiedział Wysocki.

Rosjanie kradną zboże z okupowanych terytoriów Ukrainy

Według informacji ministerstwa, Rosjanie wywieźli z każdego obwodu około 100 tysięcy ton zbóż – łącznie 400 tysięcy ton.

– Jeśli to potrwa i wywożone będą nie zapasy, a to, co zostało do nowych zbiorów, pojawi się groźba głodu – podkreślił wiceminister.

Należy podkreślić, że Rosjanie wywożą żywność z Ukrainy przez terytorium tymczasowo okupowanego Krymu. Rosyjskie wojska niszczą też celowo miejsca składowania i przetwarzania zboża na Ukrainie. Władze rosyjskich regionów nie ukrywają przy tym, że będzie do nich trafiać zboże z Ukrainy – ze względu na sankcje w Rosji zaczyna już brakować żywności.

Wcześniej Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podało, że w związku z wojną tegoroczne plony na Ukrainie mogą być niższe o 20 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Stwarza to realne zagrożenie globalnego kryzysu żywnościowego.

W latach 1932-1933 w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Ludowej i ukraińskojęzycznym Kubaniu władze ZSRR wywołały Wielki Głód (Hołodomor). Poprzez odebranie rolnikom zapasów ziarna siewnego i żywności, a także zamknięcie granic regionów, doprowadzono do śmierci nawet 10 milionów osób.

Rosja „wywłaszcza” ukraińskie zboże. MSZ Ukrainy nazywa to kontynuacją Hołodomoru

zk,pj/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZiobro przypomina główne zastrzeżenia do prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o SN
Następny artykułWolontariusz na linii frontu: nie ma słów, by opisać te zbrodnie