A A+ A++

Wszystkie dane pokazują, że w najbliższym czasie może dochodzić do jeszcze większej liczby prób nielegalnego przekraczania granicy – uważa rzeczniczka SG. Por. Anna Michalska dodaje, że w styczniu zanotowano już ponad 300 takich prób, z czego 68 ostatniej doby.

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że w niedzielę granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 49 osób; w poniedziałek takich prób było 68, zaś we wtorek do godz. 7 rano funkcjonariusze SG zanotowali już 44 próby przekroczenia granicy.

– Wszystkie dane pokazują, że prawdopodobnie w najbliższym czasie prób nielegalnego przekroczenia granicy może być więcej – ocenia por. Anna Michalska zauważając, że droga dostarczania cudzoziemców pod polską granicę wiedzie często z Rosji.

SG: Kubańczycy próbowali przekraść się pod mostem w Terespolu

Dane na temat nielegalnej migracji do całej UE również dziś podał Frontex. Wg danych agencji w 2021 roku, po okresie przyhamowania tego zjawiska w związku z pandemią, liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych Unii powróciła do wcześniejszego poziomu. Wyniosła blisko 200 tys. i była najwyższa od 2017 roku. Liczba osób, które przedostały się nielegalnie do Europy w zeszłym roku, była o 57 proc. wyższa niż rok wcześniej.

W sierpniu ub.r. Frontex informował, że z powodu restrykcji wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa w 2020 roku liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE spadła w porównaniu z rokiem 2019 o 13 proc., do około 124 tys. Teraz liczba imigrantów jest wyższa „niż poziomy (migracji) sprzed pandemii (…), co sugeruje, że jeszcze inne czynniki, prócz zniesienia ograniczeń światowych w podróżowaniu, przyczyniają się do wzrostu presji migracyjnej” – poinformował Frontex.

Kalendarium kryzysu: rok 2021 na granicy polsko-białoruskiej

Agencja przypomina, że nowym czynnikiem wzmagającym tę presję był właśnie napływ imigrantów szlakiem północnym, przez Białoruś, nie podaje jednak danych na temat liczby osób, które przedostały się do Europy tą trasą.

Frontex odnotował też znaczny wzrost liczb migrantów, którzy dotarli do UE przez środkową część Morza Śródziemnego (65 362), Bałkany Zachodnie (60 540) i Cypr (10 400). W 2021 roku większość imigrantów stanowili Syryjczycy, pozostałe licznie reprezentowane grupy to Tunezyjczycy, Algierczycy, Marokańczycy i Afgańczycy.

Szef Frontexu na granicy polsko-białoruskiej

cez/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIntel Extreme Masters Katowice w tym roku tylko dla zaszczepionych
Następny artykułWzór wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy