A A+ A++

Wpływ samobójstw, spadku produktywności i depresji związanej ze zmianami klimatycznymi na sytuację gospodarczą jest wciąż niedoszacowany.

Z najnowszych badań wynika, że w przypadku społeczności dotkniętych ekstremalnymi upałami, zalanymi domami i obawami związanymi z ocieplaniem się klimatu, występuje wzrost stresu, który prowadzi do narastającego kryzysu zdrowia psychicznego na całym świecie. To z kolei, zdaniem naukowców, jest kwestia tyleż niepokojąca, co wciąż niewystarczająco znana i zrozumiana.


Zgodnie z raportem, „kryzys klimatyczny wpływa na samopoczucie psychiczne setek milionów ludzi na całym świecie. Skutki te są obecnie „kosztami ukrytymi”, nieuwzględnionymi w polityce i planowaniu.”

Wiadomo natomiast, że skutki zmian klimatycznych, od mniej dotkliwych, takich jak silniejsze burze aż po ograniczoną ilość żywności i wody w niektórych krajach, przynoszą więcej zaburzeń związanych ze stresem pourazowym, depresją i innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. W związku z tą wiedzą należy zintensyfikować działania w zakresie rozpoznawania i oferowaniu pomocy w przypadku psychicznego i fizycznego cierpienia spowodowanego kryzysami pogodowymi –  uważa Emma Lawrance, specjalistka ds. zdrowia psychicznego z Institute of Global Health Innovation w Imperial College w Londynie. Z badania wynika również, że zaburzenia zdrowia psychicznego już kosztują światową gospodarkę co najmniej 2,5 biliona dolarów rocznie, pośrednio więc pogłębiające się zmiany klimatyczne przysparzają więc znaczących strat gospodarczych.

Jak wynika z badania, wraz ze wzrostem temperatury o 1°C, o 1% rosną również wskaźniki samobójstw, pogarsza się również dobrostan psychiczny całej populacji. Na większe niebezpieczeństwo w związku ze zmianami klimatycznymi narażone są osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, które nawet trzykrotnie bardziej są narażone na śmierć podczas fali upałów. Postępująca katastrofa klimatyczna zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu bardziej niż fizycznemu – w raporcie wskazano, że przypadki urazów psychicznych spowodowanych katastrofami klimatycznymi aż 40-krotnie przewyższają przypadki obrażeń fizycznych. Zmiany klimatyczne wpływają też na nasilenie się eko-stresu, szczególnie wśród młodych ludzi.

Tym … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW CZERWCU PŁYWAMY DLA NIKOSIA WASILEWSKIEGO
Następny artykułGdańska policja wyłapuje kolejnych kiboli powiązanych z napaścią przed finałem Ligi Europy