A A+ A++

Przemysł lotniczy to niezbędny element współczesnego transportu, ale ze względu na jego wysoki poziom emisyjności, wynikający ze spalania paliwa pochodzenia kopalnego, jest jednocześnie dużym problemem środowiskowym.

Naukowcy pracują nad biopaliwem z gorczycy etiopskiej

W związku z tym naukowcy na całym świecie próbują wymyślić rozwiązanie, które będzie tak samo wydajne jak klasyczne paliwo, a przy tym nie będzie tak szkodliwe dla środowiska. Najnowszym pomysłem jest przesiadka na zrównoważone paliwo lotnicze (SAF), a konkretniej takie na bazie niejadalnej gorczycy etiopskiej (Brassica carinata), które jest w stanie ograniczyć emisje pochodzące z lotnictwa nawet o 68%, a do tego może być bardziej efektywne cenowo niż paliwo lotnicze na bazie nafty.

Jeśli zabezpieczymy dostawy surowca i zapewnimy zrównoważone ekonomiczne inicjatywy w ramach łańcucha dostaw, możemy potencjalnie produkować SAF na bazie gorczycy etiopskiej na południu Stanów Zjednoczonych – tłumaczy Puneet Dwivedi z University of Georgia, dodając, że: – Paliwo na bazie gorczycy może pomóc zredukować ślad węglowy sektora lotniczego, tworząc ekonomiczne okazje i poprawiając przepływ usług ekosystemowych w całym regionie.

Jak szacuje amerykańskie Environmental and Energy Study Institute, sektor lotniczy odpowiadał w 2018 roku za 2.4% globalnej emisji dwutlenku węgla, co przekładać ma się na 3.5% wkład w antropogeniczne zmiany klimatu. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że to niedużo, to niestety liczby te ro … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy z tych murów wychodzą przyszli mistrzowie?
Następny artykułNowy mural może powstać obok skweru nad tunelem DTŚ. Co się tam znajdzie? Jest kilka propozycji