A A+ A++

Góry Gorce. Za co kochamy ich klimat?

Góry Gorce, właściwie ich centralne pasmo z Turbaczem (1310 m n.p.m.), stanowią obszar Gorczańskiego Parku Narodowego. Nim w 1980 r. utworzono na ich terenie tę szczególną strefę ochrony przyrody, góry te uchodziły za wyjątkowo piękne i klimatyczne. Położone w Beskidach Zachodnich, oddalone nieco ponad 70 km na południe od Krakowa, mogą być wspaniałym miejscem wypraw dla mniej doświadczonych w chodzeniu po górach turystów. Wspaniałymi atrakcjami tych terenów, obok parku, poszczególnych szczytów i szlaków górskich do przejścia, będą też cudowne panoramy i w niewielkim stopniu przekształcony ludzką ręką krajobraz.

Gorczański Park Narodowy: szlaki czynne po 20 kwietnia

Szlaki Gorczańskiego Parku Narodowego zostały udostępnione dla turystów po 20 kwietnia. Czasowy zakaz wstępu został zniesiony, jednak niektóre z propozycji oferowanych zwykle przez park w dalszym ciągu są niedostępne dla turystów. Chodzi między innymi o zamknięcie dla zwiedzających Ośrodka Edukacyjnego GPN i zajęć edukacyjnych prowadzonych w trybie stacjonarnym lub terenowym. Pozostaje więc zdać się w większej mierze na siebie i samemu dotrzeć do informacji, które w zwykłym trybie można było usłyszeć dzięki ofercie GPN. 

Przebiega tutaj ponad dwadzieścia szlaków turystycznych i spacerowych liczących ok. 100 km. Ważne, że prezentują bardzo różny stopień trudności – są wśród nich zarówno takie, które można pokonać w dwie godziny, jak i szlaki ośmiogodzinne. Podobnie jest z różnicami wzniesień – na łatwiejszych można ich znaleźć relatywnie mniej.

Najpopularniejsze szlaki turystyczne to:

  • zielony: Koninki – Polana Tobołów – Suhora – Obidowiec – Stare Wierchy (ok. 3,5 godz.);
  • niebieski: Koninki – Średnie – Czoło Turbacza – Turbacz (2,5 godz.);
  • czerwony: Rabka – Maciejowa – Stare Wierchy – Rozdziele – Hala Turbacz – Turbacz – Hala Długa – Kiczora – Zielenica – Przełęcz Knurowska (7, 5 godz.).

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

Turbacz – najwyższy szczyt Gorców

Turbacz, czyli najwyższy szczyt Gorców, jest jednocześnie bardzo popularnym obiektem turystycznym na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Ciekawostką jest, że sam wierzchołek góry znajduje się poza obszarem parku, granica przebiega bowiem po wschodniej i północnej stronie szczytu. Jego położenie sprawia, że łączy kilka różnych szlaków i stanowi największy węzeł tego typu w Gorcach. Z Turbacza można podziwiać piękną panoramę Tatr czy Pienin.

Schronisko PTTK, położone niewiele pod szczytem, jest bardzo popularnym celem wypraw turystycznych. Obok niego znajduje się Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK. Wierzchołek jest też związany z pamięcią historyczną, między innymi po poecie Władysławie Orkanie. Tutaj rozgrywały się też walki partyzanckie przeciwko Niemcom, później zaś oddziałom radzieckim. Warto również wspomnieć, że Turbacz należy do Korony Gór Polski.   

Luboń Wielki – najbardziej popularny szczyt Beskidu Wyspowego

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) to szczyt Beskidu Wyspowego, który z racji bliskiej odległości do Gorców także warto zdobyć. Górujący między innymi nad Mszaną Dolną, pozwala swoim zdobywcom na ujrzenie pięknych widoków: Tatr, Gorców czy Babiej Góry. Na szczycie znajdują się schronisko PTTK i wieża radiowo-telewizyjna, która jest charakterystycznym punktem tej góry. Porośnięty lasem jodłowo-świerkowym i buczyną karpacką, Luboń Wielki skrywa wspaniałe gołoborza.

Mogielica – rozległy masyw o pięknych polanach

Mogielica (1170 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Rozległy, o nieregularnym kształcie z odchodzącymi od niego bocznymi grzbietami, w dużej mierze porośnięty jest lasem świerkowo-jodłowym i buczyną karpacką. Szczególnego uroku dodają mu piękne polany, powstałe w wyniku gospodarki pasterskiej, obecnie coraz silniej zarastające na nowo roślinnością. Mogielicę i las ją porastający zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Wśród nich ponad setka różnych rodzajów ptaków lęgowych (niektóre z nich tak rzadkie, jak orlik krzykliwy lub dzięcioł trójpalczasty).

Gorczański Park Narodowy. Dlaczego warto go odwiedzić?

Gorczański Park Narodowy to 70,3 km² ścisłego obszaru wraz z ponad dwa razy większą otuliną. Już przed II wojną światową dostrzeżono, że tutejszy krajobraz warto chronić przed zbędną ingerencją człowieka. Większa część obecnego terytorium stanowią tereny należące do Skarbu Państwa. Najwyższymi szczytami poza Turbaczem są:

  • Jaworzyna Kamienicka (1288 m),
  • Kiczora (1282 m).

W parku ochronie podlega wiele gatunków roślin – on sam w 95 proc. porośnięty jest lasem. Chroni się między innymi zespoły roślinne występujące na górskich polanach, tak charakterystycznych dla krajobrazu Gorców np. zarzyczka górska, dziewięćsił bezłodygowy, pełnik europejski i wiele innych. Wśród fauny spotyka się gatunki zagrożone wyginięciem, których jest tutaj 21. Wśród nich:

  • traszka karpacka,
  • cietrzew,
  • głuszec,
  • ryś euroazjatycki,
  • wilk szary,
  • niedźwiedź brunatny.

Cennym elementem chronionego krajobrazu są polany gorczańskie. Z pozbawionych drzewostanu, pokrywających się wiosną krokusami miejsc można zobaczyć inne pasma górskie, między innymi Tatry lub Pieniny. Powstały wskutek intensywnego wypasu owiec – obecnie wiele z nich zarasta.    

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPOWIAT SANOCKI: Staranował barierki i wpadł do rowu (ZDJĘCIA)
Następny artykułAquapark zalicza kryzys. Zamknięcie wykorzystuje na zaległe remonty [ZDJĘCIA]