A A+ A++

Choć nie znamy jeszcze oficjalnego terminu prezentacji smartfonów Google Pixel 6 oraz Google Pixel 6 XL, w sieci znajdziemy niemal kompletną specyfikację techniczną urządzeń. Ekran pOLED QHD+, 12 GB RAM, WiFi 6E oraz zestaw fotograficzny 50 + 48 + 12 MP to solidny setup, jednakże poszczególne elementy konfiguracji nie wywołują takich emocji, jak procesor. Okazuje się, że firma z Mountain View nie wykorzysta żadnej ze znanych jednostek obliczeniowych firm, takich jak Qualcomm czy MediaTek. Zamiast tego postawiono na własny, autorski SoC. To właściwy moment, aby porozmawiać o jego technikaliach oraz potencjalnej wydajności. Według nowych informacji chipset przygotowywano wspólnie z Samsungiem. To nie wszystko.

Google Whitechapel to znany pod nazwą kodową chipset GS101, który zostanie wykorzystany w smartfonach serii Pixel 6 oraz w chromebookach. Sprawdzamy jego specyfikację techniczną oraz potencjalną wydajność.

Google Whitechapel: Autorski SoC mający trafić do smartfonów serii Pixel 6 nie będzie topową jednostką [1]

Test realme GT 5G – Flagowy smartfon z układem Snapdragon 888 i pamięcią UFS 3.1 zaskakuje wydajnością

Według nieoficjalnych informacji Whitechapel (GS101) to jednostka opracowywana w 5 nm procesie technologicznym Samsunga. Układ zbudowano w oparciu o trzy klastry z dwoma rdzeniami Cortex-A78, dwoma rdzeniami Cortex-A76 oraz trzyma rdzeniami Cortex-A55. Grafika to ten sam chip GPU, co w smartfonach Samsung Galaxy S21 z SoC Exynos, czyli Mali-G78. Wstępne szacunki wydajności pozwalają ocenić Whitechapel jako bezpośrednią konkurencję dla układu Qualcomm Snapdragon 870. Czy to oznacza, że użytkownicy smartfonów Google Pixel 6 oraz wybranych modeli przyszłych chromebooków będą musieli zadowolić się sprawnością niższą, niż ta oferowana przez SD888, SD888+ lub nadchodzące SD985?

Google Whitechapel: Autorski SoC mający trafić do smartfonów serii Pixel 6 nie będzie topową jednostką [2]

Jaki smartfon kupić? Polecane smartfony na lipiec i sierpień 2021. Urządzenia na każdą kieszeń, w każdej półce cenowej

Najprawdopodobniej tak, natomiast trzeba pamiętać o tym, że optymalizacja działania systemu potrafi zdziałać cuda, a czysty Android nie jest tak zasobożerny, jak wypełnione po brzegi dodatkami nakładki producentów. Jeśli połączenie 5 nm litografii Samsunga z pozostałą częścią specyfikacji technicznej nowych Pixeli okaże się owocne, całkiem prawdopodobne wydaje się to, że Google będzie kontynuować współpracę. To może, przełożyć się na obecność procesorów graficznych AMD. Na zakończenie dodam jeszcze, że Google planuje wydłużyć okres „pełnego” wsparcia z 3 do 5 lat.

Źródło: WCCFtech, OnLeaks, 91Mobiles

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozbudowa budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku
Następny artykułPiast jednak pożegna oficjalnie Gerarda Badię