A A+ A++

– REKLAMA –

Podstawowym założeniem programu Wakacji z profilaktyką 2022 „ Chcę być szczęśliwy – Posłuchaj Mnie” jak co roku jest wyposażenie dzieci i młodzież w wiedzę i umiejętności m.in asertywności i komunikacji społecznej, wykształcenia nawyku zdrowego stylu życia i opracowania strategii radzenia sobie z presją i manipulacją oraz zagrożeniami w postaci alkoholu, narkotyków i dopalaczy tym samym zmniejszenia niekorzystnych zjawisk występujących w środowisku i ich zapobieganie.

Podczas dwutygodniowego programu realizowanego w terminie od 05.07.2022 do 16.07.2022 roku dzieci i młodzież uczestniczyły w wycieczkach, spotkaniach, warsztatach i zajęciach.

Odbyło się m.in. spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Bochni  który przeprowadził z dziećmi rozmowę o  bezpieczeństwie na drodze i nad wodą w czasie wakacji oraz spotkanie z psychologiem Anetą Kułak którego tematem była asertywność i komunikacja społeczna( czym jest asertywność? jak bronić swoich praw w sposób nieagresywny, komunikacja werbalna
i niewerbalna, bariery komunikacyjne, autoprezentacja).

Uczestnicy projektu w tym roku pojechali na wycieczkę do Parku Dinozaurów ,,Dinolandia’’ w Inwałdzie podczas której przenieśli się w  czasy  prehistorii i wzięli udział w warsztatach paleontologicznych.
W Wiosce Indiańskiej Arapaho w Krzeszowicach dzieci poznały kulturę Indian, mogły zobaczyć typową broń oraz narzędzia wykonane z kości. Przewodnicy, którzy wcielili się w rolę wodza wioski i Indianki zaproponowali dzieciom szereg wyzwań i konkurencji do pokonania. Aby zdobyć odznaki dzieci musiały wykazać się sprawnością i m.in. przejść po szyszkach, pokonać las pełen gumowych węży, wspiąć się po linie. Dodatkową atrakcją było płukanie złota i szukanie kolorowych kamyczków. Podsumowaniem zabawy było pieczenie kiełbasek. Wyjazd do Rabkolandu w Rabce Zdroju zapewnił uczestnikom aktywny wypoczynek i relaks tym, którzy postanowili wypróbować wszystkich atrakcji parku.

Kolejnym punktem programu był Teatr Edukacji i Profilaktyki Teatru Maska z Krakowa. Spektakl pt. ,,Misie Tulisie ’’  oraz animacje „Minionki”. Tytułowy Misio Tulisio i jego przyjaciele przekazali dzieciom wzorce zachowań i postaw wobec innych. Przyjaźń i tolerancja była motywem przewodnim przedstawienia, po którym aktorzy wcielili się w Minionki i przeprowadzili angażujące animacje dla dzieci.

Ważnym tematem tegorocznych wakacji z profilaktyką były uzależnienia behawioralne. Przy pomocy gier planszowych młodzi ludzie dowiedzieli się czym jest m.in. ortoreksja, anoreksja, siecioholizm, fonoholizm.

Zrealizowane zostały również warsztaty uświadamiające dzieciom i młodzieży jak destrukcyjne znaczenie może mieć różnoraka przemoc ( prezentacja krótkich filmików). Przedstawiona  została również szkodliwość  działania alkoholu na organizm człowieka. W ramach tych zajęć uczestnicy mogli skorzystać  z nowoczesnego urządzenia symulacyjnego jakim są alkogogle . To urządzenie pokazuje zaburzenia jakich osoba doznaje po spożyciu alkoholu tj.: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, trudności z określeniem kierunków, zaburzenia w ocenie odległości, podwójne widzenie.

Ponadto
omówione zostały również zagadnienia dotyczące narkotyków, dopalaczy,  a podczas dnia zdrowego żywienia przedstawione zostały zasady racjonalnego
odżywiania. Zajęcia i warsztaty poprowadziły instruktorki kultury GCKCziS w
Rzezawie.

Projekt
,,Wakacje z profilaktyką 2022’’ został zrealizowany wspólnie przez Urząd Gminy
w Rzezawie, Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie.

Gmina Rzezawa, Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeznaczyła w tym roku 42 tys. złotych na realizację w/w zadania w którym uczestniczyło 353 dzieci.






Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[WIDEO, FOTO] Nowy neon na dachu szpitala wojewódzkiego Megrez
Następny artykułFilip, jesteś wielki!