Gimnastyka — co to jest?
Gimnastyka to ćwiczenia ruchowe, wspierające prawidłowy rozwój ciała i kształtujące właściwą postawę. Ćwiczenia gimnastyczne pomagają jednak nie tylko w rozwoju układu ruchowego, ale również nerwowego — budują siłę, wyrabiają koordynację, szybkość, wytrzymałość oraz elastyczność ciała. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń gimnastycznych wymienia się: szpagat, gwiazdę, mostek, przewrót w przód i w tył, stanie na rękach i chodzenie na rękach. Podstawowe ćwiczenia gimnastyczne można wykonywać w domu — nie wymagają profesjonalnego sprzętu i dużej przestrzeni.
Jest kilka rodzajów gimnastyki: m.in. gimnastyka sportowa, artystyczna, korekcyjna i akrobatyczna. Poniżej opis każdej z nich.
Gimnastyka sportowa
Gimnastyka sportowa – to rodzaj wysiłku fizycznego, który pamiętamy jeszcze ze szkolnych lat, z zajęć WF. Może ją wykonywać niemal każdy człowiek, w każdych warunkach, niezależnie od wieku. Według definicji, gimnastyka sportowa polega na wykonywaniu ćwiczeń na odpowiednich przyrządach. Sekwencje mają określony czas — najczęściej od 30 do 90 sekund.
Mężczyźni biorący udział w zawodach gimnastycznych muszą się sprawdzić w sześciu konkurencjach: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze i drążek. Kobietom dedykowane są tylko cztery konkurencje – skok, poręcze asymetryczne, równoważnia i ćwiczenia wolne.
Gimnastyka podstawowa
Gimnastyka podstawowa to proste ćwiczenia dla najmłodszych — dzieci i młodzieży. Jej zadaniem jest praca nad prawidłową sylwetką i postawą. Jest ogólnorozwojowa i poprawia sprawność, wzmacniając ciało.
Gimnastyka artystyczna
Opiera się o wykonywanie układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych. Zawiera dużą liczbę ćwiczeń rozciągających i gibkościowych, a także elementy tańca, które wspierają poczucie rytmu, trenują równowagę i koordynację ruchową. Podczas zajęć z gimnastyki akrobatycznej wykorzystuje się różnego typu przybory i akcesoria, takie jak np. wstążka, piłka, skakanka, obręcz czy maczugi.
Gimnastyka akrobatyczna
Gimnastyka akrobatyczna polega na wykonywaniu skoków na trampolinie, skoków na ścieżce i ćwiczeniach zespołowych. Skoki na trampolinie można robić w parach lub samodzielnie, koncentrują się one na układach. Skoki na ścieżce wykonuje się na długiej i prostej macie, również w układach. Ćwiczenia zespołowe, jak sama nazwa mówi, dotyczą pracy w zespole, alternatywnie w duecie. Gimnastyka akrobatyczna jest trudna i wymagająca, uczy precyzji, cierpliwości, kontroli nad własnym ciałem, wspiera elastyczność i gibkość. Wzmacnia ciało i podnosi wytrzymałość.
Gimnastyka korekcyjna
Składa się z zestawów ćwiczeń fizycznych, które wykonuje się celu terapeutycznym. Dedykowana jest wszystkim dzieciom, dlatego jest elementem lekcji WF. Szczególnie jednak powinny z niej korzystać osoby z wadą postawy i skrzywieniem kręgosłupa. Ćwiczenia mają pomóc w odzyskaniu pełnej sprawności ruchowej, wzmacniają mięśnie grzbietu i brzucha, które odpowiadają za utrzymanie kręgosłupa w odpowiednim położeniu. Mają pomóc w utrzymaniu poprawnej postawy, korygując wady i nieprawidłowe wzorce ruchowe. Gimnastyka korekcyjna powinna być regularnie wykonywana, by uzyskać najlepsze efekty.
Gimnastyka lecznicza
Gimnastyka lecznicza, czyli kinezyterapia, powiązana jest z fizjoterapią. Jest przydatna w leczeniu schorzeń układu ruchowego, leczy ruchem. Bardzo często jest wstępem do rehabilitacji.
DD
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS