A A+ A++

Liczba wyświetleń: 1683

Nadciąga duża podwyżka dla kierowców za badanie techniczne swoich pojazdów. Mowa nawet o czterokrotnej podwyżce!

Stawka za obowiązkowy kilkuminutowy przegląd techniczny samochodu osobowego wynosi obecnie 98 zł. Za przegląd samochodu z instalacją gazową trzeba zapłacić 162 zł. Przegląd okresowy motocykla to 62 zł, a ciężarówki 153 zł.

Podwyżki są już pewne. Tłumaczone są tak, że od dwóch dekad cena pozostawała na niezmienionym poziomie, więc czas najwyższy ją podnieść, bo nieustannie rosną koszty działalności, sprzętu. W 2004 roku koszt badania stanowił 11,9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Obecnie to 2,31 proc. minimalnego wynagrodzenia

„Wysokość opłat za badania została określona w 2004 roku, tj. 20 lat temu i od tego czasu nie była waloryzowana. Przez ten czas drastycznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Inflacja liczona narastająco przekroczyła 80 proc., a wysokość minimalnego wynagrodzenia o pracę, które odzwierciedla sytuację gospodarczą, wzrosła o 521 proc. To powoduje, że przychody z opłat za badania techniczne nie pokrywają kosztów ich wykonywania” – oto treść dokumentu, jaki do ministerstwa finansów wysłała branża.

Propozycja jest taka, by badanie techniczne pojazdu kosztowało 10 proc. minimalnego wynagrodzenia. To oznaczałoby, że od 1 lipca 2024 roku cena wyniosłaby 430 zł, czyli aż o 339 proc. więcej niż obecnie. Ponadto branża chce corocznej automatycznej waloryzacji wysokości opłat za badania o wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

To postulaty branży, więc można zakładać, że oczekiwania są wysokie, by w toku negocjacji można było z kwoty „schodzić”. Jakkolwiek się to nie skończy, kierowców czekają kolejne znaczące podwyżki.

Do rosnących cen za paliwo, przeróżnych opłat rejestracyjnych, ubezpieczenia OC, zapowiadanych podatków od samochodów spalinowych, dojdzie podwyżka za obowiązkowy przegląd techniczny auta. Kiedy dokładnie miałaby obowiązywać nowa kwota, tego jeszcze nie wiadomo. W ministerstwie infrastruktury prowadzone są „analizy” na ten temat.

W Polsce obowiązkowe przeglądy techniczne samochodów osobowych przeprowadzane są raz w roku. Wyjątek stanowią nowe samochody, które przechodzą pierwszy przegląd techniczny po trzech latach od rejestracji, a kolejny po dwóch latach. Przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce, niezależnie od ich wieku, rodzaju czy przeznaczenia. Kara za brak przeglądu technicznego w 2024 r. zagrożona jest mandatem od 1500 do 5000 zł.

Tymczasem na zupełnie innych zasadach po polskich drogach jeżdżą Ukraińcy, którzy samochód mają zarejestrowany w ojczyźnie. Ich nie obowiązują obowiązkowe przeglądy techniczne auta, bo nie podlegają pod unijne prawo.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info

TAGI: Motoryzacja, Podwyżki cen, Przeglądy techniczne, Samochody

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiały Dom hamuje podwyżki cen ropy. Biden nie dopuści do drożyzny
Następny artykułTragedia pod Barczewem. Nie żyje 7-letnia dziewczynka