A A+ A++

Lekarstwa po terminie ważności to odpady, które mogą przysporzyć niektórym problemy, jeśli chodzi o bezpieczne pozbycie się ich. A to jest bardzo ważne.

– Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że leki to odpady niebezpieczne, złożone ze związków chemicznych, które w różny sposób mogą oddziaływać na środowisko naturalne – podkreśla Magda Sitnicka, podinspektor ds. edukacji ekologicznej w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. – Wyrzucanie starych lekarstw do kosza, skąd trafiają na składowiska odpadów jest nieodpowiedzialne. Związki zawarte w medykamentach są bardzo trwałe, przedostając się do wód lub gleb potrafią je skutecznie skazić. Nie wolno też wyrzucać leków do toalety. Oczyszczalnie ścieków nie radzą sobie dobrze z takimi substancjami, a ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodporniają się na nie. Przeterminowane leki powinny być poddane profesjonalnemu unieszkodliwianiu – dodaje.

Aby lekarstwa mogły zostać zutylizowane w sposób bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt, muszą być zbierane osobno. Należy je wrzucić do specjalnych pojemników (konfiskatorów), które znajdują się w niektórych przychodniach zdrowia i aptekach.

W Polkowicach takie pojemniki są w aptekach: „Ziko”, ul. Chopina 38, „Aspirynka”, ul. Miedziana 17, „CORAX”, ul. Hubala 1b, Pod Rokitnikiem, ul. K.B. Kominka 5 i „Konwalia” ul. Kolejowa 29B oraz w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, ul. K.B. Kominka 7. Lekarstw można też się pozbyć w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie Związku – w Polkowicach przy ul. Działkowej 18.

– Co istotne, nikt z nas nie będzie z jedną butelką niewykorzystanego antybiotyku jechał na PSZOK lub do apteki – dodaje Magda Sitnicka. – Warto przygotować sobie w domu niewielki pojemnik na lekarstwa i w momencie zapełnienia go, zanieść leki do najbliższego konfiskatora lub PSZOK-u. Podobnie można robić z bateriami, czy drobnym zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Przypominamy, że w PSZOK-ach można pozostawić wszystkie odpady komunalne, jak np. opony, odpady gabarytowe, elektroodpady, baterie i akumulatory, chemikalia, smary, odpady budowlane i poremontowe. Znajdują się tam też wiaty na przedmioty do ponownego użycia, z których już nie korzystamy, a komuś mogą jeszcze posłużyć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Grudziądz: Inauguracja roku akademickiego dla seniorów w Centrum Wiedzy
Następny artykułZaproszenie na 8. Otwarte Mistrzostwa w Tańcu Towarzyskim