A A+ A++

Kiedy kwitną krokusy w Tatrach?

Trudno konkretnie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy kwitną krokusy w Tatrach. Krokus, zwany inaczej szafranem spiskim (Crocus scepusiensis), jest rośliną z rodziny kosaćcowatych. Występuje w Karpatach Zachodnich, gdzie pojawił się w XVI wieku. Najliczniej rośnie w Tatrach, aczkolwiek fioletowo-liliowe (rzadziej białe) kwiaty można też spotkać chociażby w Beskidzie Żywieckim i Makowskim, w Gorcach, w Beskidzie Wyspowym, stosunkowo najmniej krokusów rośnie w Beskidzie Śląskim. Poza terenami górskimi szafran spiski rośnie niezwykle rzadko. Kwiaty te upodobały sobie głównie tereny o pasterskiej przeszłości, spotkać je można zwłaszcza w miejscach objętych kulturowym wypasem owiec. Dzieje się tak dlatego, że krokusy wymagają gleby bogatej w związki azotu.

Krokusy. Zdjęcie ilustracyjne istock / juefraphoto

Przyjęło się, że wiosna w górach zaczyna się od krokusów. Faktycznie, kwitną one na tyle wczesną wiosną, że bardzo często w czasie ich kwitnienia pojawiają się jeszcze opady śniegu. Niezapylone kwiaty zwijają się wówczas ciasno w pąki, a rozwijają ponownie dopiero wówczas, gdy śnieg stopnieje. Nietrudno więc dostrzec związek między pojawieniem się krokusów a wzrostem temperatury i topnieniem śniegu. Najprościej zatem przyjąć, że krokusy kwitną zazwyczaj w kwietniu. Niekiedy jednak mogą pojawić się już w marcu. Tak było na przykład w ubiegłym roku, kiedy to pierwsze kwitnące krokusy pojawiły się w Beskidach już w drugiej połowie marca.

W tym roku, ze względu na rekordowo ciepły luty, krokusy na Podhalu wyjątkowo pojawiły się w lutym. Oglądać je można było już w pierwszej dekadzie lutego. Zaskakujące, jak na luty, temperatury sprzyjające wegetacji roślin oraz brak grubej warstwy śniegu sprawiły, że w Tatrach pojawiły się pierwsze krokusy. Tak wczesne pojawienie się tych kwiatów nie jest dobrym prognostykiem dla przyrody.

Gdzie oglądać krokusy w Tatrach?

Jeśli ktoś zastanawia się, gdzie oglądać krokusy w Tatrach, najwyraźniej nigdy nie był tu w czasie spektaklu tworzonego przez te kwiaty. Bowiem jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych miejsc, w których można podziwiać krokusy, jest Dolina Chochołowska.

Krokusy. Zdjęcie ilustracyjneFot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Ta najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach w dużej części pokryta jest lasami świerkowymi. Na tutejszych polanach wciąż wypasane są owce i dzięki temu wiosną pokrywa je fioletowy dywan z krokusów. Dolina Chochołowska cieszy się ogromną popularnością wśród turystów nie tylko ze względu na swą urodę, ale również, a może nawet przede wszystkim, z racji łatwej dostępności. Jest doskonałym wyborem dla osób preferujących mniej wymagające trasy czy rodzin z małymi dziećmi. Niestety, oznacza to również, że jest bardzo zatłoczona, a krokusy często przez turystów są zwyczajnie zadeptywane.

Zobacz wideo
Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Jak długo kwitną krokusy w Tatrach?

A jak długo kwitną krokusy w Tatrach? Choć zwykle pojawiają się wraz z nastaniem ocieplenia i topnieniem śniegu, od marca do kwietnia, to jeśli chcemy je podziwiać, a mieszkamy w innej części Polski, musimy regularnie śledzić doniesienia górskich portali i szybko decydować się na wyjazd. Kwitnące krokusy cieszą oczy jedynie przez 2 – 3 tygodnie. Czas kwitnienia poszczególnych kwiatów to zaledwie od siedmiu do dziesięciu dni. Zatem by zdążyć je zobaczyć, należy zdecydować się na wyjazd w góry wraz z początkiem okresu kwitnienia krokusów, który co roku przypada w innym momencie. Widok kwietnego dywanu jest jednak jedyny w swoim rodzaju i po prostu nie można go przegapić.

Lista miejsc, gdzie można oglądać krokusy w Tatrach

Oto, jak wygląda lista miejsc, gdzie można oglądać krokusy w Tatrach:

  • Dolina Chochołowska – miejsce łatwo dostępne i popularne, przez co najbardziej zatłoczone,
  • Dolina Kościeliska – doskonała alternatywa dla Doliny Chochołowskiej, równoległa do niej dolina walna mierząca ok. 9 km, oferująca turystom nie tylko wspaniałe warunki do obserwacji krokusów,
  • Kalatówki – polana reglowa, na której wprowadzono kulturowy wypas owiec, dzięki czemu co roku masowo pokrywają ją krokusy, a zdecydowanie rzadziej docierają tu turyści,
  • Hala Gąsienicowa – północna część Doliny Gąsienicowej, miejsce, w którym można podziwiać krokusy, ale które jednocześnie może stać się bazą wypadową do dłuższych górskich wycieczek dla bardziej doświadczonych turystów,
  • Wielka Polana Małołącka,
  • Dolina Miętusia,
  • Rusinowa Polana,
  • Dolina Lejowa,
  • Polana pod Kopieńcem – jedna z nielicznych, na których utrzymał się wypas owiec,

Zobacz też: Oto otoczona zewsząd górami wieś uzdrowiskowa. Pokochali ją z wzajemnością kuracjusze z całej Polski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Mundurówka” i 18. Pułk Przeciwlotniczy partnerami
Następny artykułŁomżynianka z sercem dla Skansenu