A A+ A++

Fuzje i przejęcia spółek zwykle nie mogą się obejść bez udziału prawników. Jednak w ubiegłym roku na świecie dało się zauważyć osłabienie na rynku takich transakcji, nawet o kilkanaście procent. Czy oznacza to także mniej pracy dla tych prawników, którzy zajmują się ich obsługą?

Rzeczywiście, na tym rynku nastąpiło pewne spowolnienie, choć myślę, że to zjawisko przejściowe i już pod koniec tego roku aktywność transakcyjna wróci do normy. W Polsce nie było tak źle jak w innych częściach Europy, choć na ten rynek mają swój wpływ między innymi inflacja i wysokie stopy procentowe. Gdy warunki nie sprzyjają, to wiele transakcji, nawet już negocjowanych, nie dochodzi do skutku. Sprzedający ma większe niż zwykle obawy, czy uzyska dobrą cenę, a kupujący obawia się, czy nie przepłaca. Prawnicy wciąż mają duże pole do popisu, bo przecież przed sprzedażą spółki następuje jej badanie due dilligence czy też inne etapy przygotowania do sprzedaży. W spowolnieniu zyskują te kancelarie, które poza specjalizacją w transakcjach są w stanie zaoferować swoją asystę np. przy refinansowaniu czy postępowaniach restrukturyzacyjnych. W trudnych czasach okazuje się bowiem, że dana spółka wymaga najpierw wsparcia, a potem dopiero można myśleć o jej sprzedaży.

Jeśli jednak trwają już negocjacje w trakcie sprzedaży, to przy jednym stole spotykają się prawnicy i ekonomiści. Jedni i drudzy często inaczej widzą perspektywy danej transakcji. Jak powinni współpracować, by dopiąć transakcję?

Od prawnika zwykle oczekuje się, by zidentyfikował ryzyka związane z przeprowadzeniem danej transakcji. Ale jego rola nie powinna się do tego ograniczać. Dobry prawnik powinien zrozumieć istotę transakcji i jej podstawowy cel ekonomiczny, a nie tylko prawny. Inne są przecież transakcje na udziałach spółek, a inne na aktywach, i to nie tylko od strony regulacyjnej. Dlatego od prawnika transakcyjnego oczekujemy nieco więcej niż tylko wskazania, że takich lub innych działań nie da się wykonać zgodnie z prawem. Prawnik pracujący przy transakcji powinien … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCold-Man – najlepsze rozwiązania dla klimatyzacji
Następny artykułPiotr Dudek zostaje na II kadencje