A A+ A++

– Mieszkamy w Rybniku, planowaliśmy wyjazd nad morze. Kiedy się dowiedzieliśmy o festiwalu, postanowiliśmy, że na trzy dni zatrzymamy się w Zielonej Górze – mówili w sobotę turyści, którzy na Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic przyjechali ze Śląska. Spotkałem ich w piwnicy przy ul. Jedności 3, gdzie próbowali trunków z winnic Cantina i Pod Winną Górą.

Od piątkowego wieczoru po ulicach Zielonej Góry spacerowali turyści z całej Polski, m.in. z Gdańska, Warszawy, Piły, Bydgoszczy, Wrocławia, Poznania, ale też Sulechowa, Międzyrzecza czy Świebodzina. Można było rozpoznać ich po czerwonych zawieszkach na szyi (trzymali w nich kieliszki) i folderach z mapką z ręce. Przemierzali miasto, od jednej piwnicy do drugiej. Poznawali winiarską historię i architekturę, próbowali wina z lubuskich winnic.

– Mam znajomych, którzy jeżdżą na winiarskie imprezy w całej Europie. Jeśli takich weekendów otwartych piwnic w Zielonej Górze będzie więcej, przyciągną wielu gości z całej Polski – mówił turysta, który przyszedł do dawnej wytwórni Gremplera (powojennej Winiarni) przy ul. Moniuszki.

Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic skończy się w niedzielę o godz. 16 (niektóre piwnice będą czynne dłużej). W 17 piwnicach winiarskich prezentuje się aż 26 lubuskich winnic, od winnicy Equus z Mierzęcina na północy województwa, przez Folwark Pszczew, aż po winnicę Saganum spod Żagania.

Festiwal rozpoczął się w czwartek, oceną lubuskich win o tytuł „Wina wartego zachodu”. W piątek w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze odbyła się gala wręczenia wyróżnień. Jury, pod przewodnictwem Macieja Nowickiego, dziennikarza „Winicjatywy” i „Fermentu”, oceniło blisko 50 lubuskich win.

– Znak jakości „Wino warte zachodu” otrzymały produkty, których średnia ocena była nie niższa niż 82 punkty. Ostatecznie na 47 win certyfikat otrzymały aż 33 – tłumaczył Przemysław Karwowski z fundacji Gloria Monte Verde.

Championat w kategorii win białych otrzymał Riesling 2019 z Winnicy Winne Tarasy, win różowych Regent Rose 2019 z Winnicy Milsko, a w kategorii win czerwonych Pinoit Noir 2019 z Winnicy Winnogóra.

Piwnice, spacery, koncerty

Dodatkowymi atrakcjami festiwalu były m.in. spacery winiarskie (łącznie odbyły się trzy), koncerty w piwnicach (m.in. w „Sali Szeptów” przy ul. Sowińskiego 3 i w dawnej wytwórni win Carla Engmanna przy ul. Wrocławskiej 7), degustacje komentowane (przy ul. Wodnej i w dawnym Domu Stanów Ziemskich). W sobotę wieczorem w dwóch piwnicach (dawnej Winiarni przy ul. Moniuszki i przy ul. Grottgera 3) można było obejrzeć mecz Polska – Hiszpania. Przy dawnej wytwórni koniaków Raetscha (dziś to siedziba urzędu marszałkowskiego) przy ul. Chrobrego odbył się plenerowy pokaz filmu „Polska Toskania”, a w Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto wystawę poświęconą dawnej wytwórni win musujących Fritza Briegera. Na winnicy Kinga świętowano natomiast Noc Kupały.

Uroczyste otwarcie festiwalu miało miejsce w sobotę przed południem w dawnej piwnicy Ernsta Mühle w parku Sowińskiego. Winiarze otrzymywali wieńce, które później wieszali przed wejściem do swoich piwnic. To nawiązanie do przedwojennej tradycji mieszczańskich wyszynków.

Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic organizują: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Lubuskie Centrum Winiarstwa, zielonogórski oddział „Gazety Wyborczej”, fundacja Gloria Monte Verde, fundacja Tłocznia i biuro podróży Mega Tours.

Piwnice i winnice, które biorą udział w Lubuskim Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic:

1. Dawna wytwórnia Gremplera, ul. Stanisława Moniuszki 16 – winnice Gostchorze, Aris i Marcinowice.

2. ul. Jedności 10 – winnica Winne Tarasy.

3. JazzKino, ul. Jana III Sobieskiego 14 – winnica Vae Soli.

4. ul. Jedności 3 – winnice Cantina i Pod Winną Górą.

5. plac Słowiański 26 – winnica Equus.

6. Winiarnia Bachus – Ratusz 6 – winnica Winnogóra.

7. Dawna piwnica Theodora Kulczyńskiego, ul. Kupiecka 23 – winnica Saint Vincent.

8. Dawna piwnica Ernsta Theodora Franke, ul. Kupiecka 22 – winnica Saganum.

9. Dawna wytwórnia win Carla Engmanna, ul. Wrocławska 7 – winnice Julia i Senator.

10. Piwnica winiarska Augusta Gremplera, Palmiarnia – Winnica Pod Lubuskim Słońcem.

11. Nowa piwnica na Wzgórzu Winnym – winnica Folwark Pszczew.

12. Piwnica winiarska Eduarda Seidela, ul. Sowińskiego 3 – winnice Żelazny i Pod Wieżą.

13. ul. Artura Grottgera 3 – winnice Milsko i Łukasz.

14. Dom Stanów Ziemskich, ul. Sikorskiego 6 – winnice Ingrid i Hiki.

15. Piwnica winiarska Ernsta Mühle w parku Sowińskiego – winnice Pod Lipą, Stara Winna Góra i Trojan.

16. Piwnica winiarska Johanna Jeremiasa Seydela, ul. Wodna 32 – winnice Miłosz i Kinga.

17. Piwnica winiarska Gustava Seelera, pl. Matejki 2 – Pokaz opuszczania beczki do piwnicy.

W galerii możecie obejrzeć zdjęcia z Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic.

CZYTAJ TAKŻE: Makłowicz zachęcał: „Otwórzcie piwnice winiarskie”. Właśnie otwieramy! [FELIETON]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSymbol PW zakazany na stadionach? Jest dementi
Następny artykułPonadmetrowy pyton królewski został zauważony w okolicach ślimaka w Sosnowcu. Straż miejska schwytała zwierzę