A A+ A++

Liczba wyświetleń: 606

W powieściach fantastyczno-naukowych opisywano społeczeństwa naziemne i podziemne. Nigdy nie przeszła człowiekowi myśl, że rzeczywistość zmaterializuje taką strukturę. Fantazja ludzi poniosła, czy cywilizacja zawiodła?

Państwo podziemne dla znającego historię Polaka, to partyzantka. Kolejki podziemne zwane metrem też niczym dziwnym nie są. Dopiero teraz zaczęło do nas docierać, że zaszczuci przez lata ludzie nie godząc się z warunkami okupacji mogą ruch oporu przenieść dosłownie do podziemia. Opierając się na projektach konstrukcji wielopiętrowych tuneli metra, Palestyńczycy zbudowali potężnie umocnione labirynty ciągnące się setkami kilometrów. Niektóre fragmenty leżą na głębokości 80 metrów. Amerykanie wiedzą o nich co nieco, stąd przewidują, że pokonanie wielu zasadzek, min będzie niesłychanie trudne, albo niewykonalne. Pod ziemią kryją się też wyrzutnie rakietowe, rozmieszczone są w nich tzw. IED (improwizowane urządzenia wybuchowe) o działaniu niszczącym, szkodliwym, zapalającym.

Powtarzana informacja o 200 zakładnikach przetrzymywanych w nich ma uzasadniać specjalną operację Izraela. Tunele według opisów przypominają pajęczą sieć. O wielu kilometrach przebytych tunelami mówiły niedawno uwolnione dwie izraelskie kobiety.

Jeden z ekspertów scharakteryzował podziemne drogi jako wzorowane na tych z okresu działalności narodowo wyzwoleńczej armii Wietnamu – Wietkongu. Dzięki nim można docierać poza teren Gazy. W roku 2021 przywódca Hamasu twierdził, że tunele ciągną się na długości 500 km. Na wiadomość, że zniszczono 100 km tuneli, podsumował, że to jedynie 20%. Biegną pod budynkami szkolnymi, osiedlami.

Izrael zainwestował ogromne pieniądze w detektory penetrujące podziemne umocnienia. Wprawdzie potwierdził, że zbombardowane zostały wejścia do podziemnych labiryntów, ale wyrządzone straty nie były znaczne. Siły izraelskie oszacowały, że nawet bombardowanie wielodniowe nie przyniosło spodziewanych skutków, skoro kontrataki przeprowadzane były nadal z podziemi. Oprócz magazynów broni, pocisków rakietowych, w umocnionych solidnie podziemiach na głębokości 40-50 metrów znajdują się schrony i kwatera główna. Generał Amir Avivi ocenia, że praktycznie jest to podziemne miasto pod miastem Gaza, wyposażone w wyrzutnie zdolne wystrzelić około 1000 rakiet.

Rozpracowaniem tuneli zajmuje się specjalna jednostka „Yahalom”. Jej zadaniem jest: zidentyfikować, oczyścić i zniszczyć tunele. Eksperci uważają za niezbędne posiadanie stworzonych trójwymiarowych obrazów pomagających w wizualizacji.

Militarne przeznaczenie podziemnych umocnień przedstawia się jako jeszcze bardziej rozbudowane w ocenie materiału firmowanego przez polskojęzyczne źródło „Defence 24”. Mamy tu wzmiankę, że w podziemiach mieszczą się nawet fabryki produkcyjne. O szczegółach mówi drugi link.

Opracowanie: Jola
Zdjęcie: Zoriah (CC BY-NC 2.0)
Na podstawie: YouTube.com [1] [2]
Źródło: WolneMedia.net

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa najsłynniejszym cmentarzu w Polsce – znanym z drożyzny – zaczyna brakować miejsc
Następny artykułProjekt fredrowski Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu rozpoczęty z rozmachem