A A+ A++

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu jesienią br. realizuje projekt poświęcony komediopisarzowi Aleksandrowi Fredrze. Postaci tej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Idea realizowana przy współpracy z I LO im. J. Słowackiego oraz II LO im. prof. K. Morawskiego wystartowała z wysokiego poziomu, dzięki dwóm znakomitym prelegentom.

Prof. Rzońca z Warszawy w I LO

W I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu 28 września odbył się pierwszy wykład, który wygłosił prof. Wiesław Rzońca z Uniwersytetu Warszawskiego. Zebraną młodzież i gości (ponad 70 osób) w auli szkolnej powitała wicedyrektor Aneta Bednarczyk, po czym głos zabrał prezes TPN Waldemar Wiglusz i krótko opowiedział o samym projekcie. Następnie wiceprezes dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ, przedstawił sylwetkę prelegenta. Profesor Rzońca najpierw przedstawił trzy tomy komedii pisarza oraz tom jego wspomnień, które tyle co się ukazały staraniem Państwowego Instytutu Wydawniczego, w opracowaniu prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej. W części zasadniczej pokazał aktualność tematów poruszanych przez Fredrę, mocne osadzenie w realiach, w tym miłość do rodzinnych stron oraz jego uniwersalność i europejskość. Stąd wątki, które Fredro porusza, bawiąc – uczą. Na zakończenie zachęcił zebranych, aby w sposób szczególny zapoznać się z komedią „Z Przemyśla do Przeszowy” z 1867 r., w której pisarz przewidział wiele wątków o wiele bardziej charakterystycznych dla naszych czasów niż jego, takich jak: rozwody, związki partnerskie i odgradzanie dzieci od ojców przez matki.

Dr Małgorzata Wilgucka w TPN

Następnego dnia w siedzibie TPN zaprezentowała się znana i lubiana prelegentka miejscowa, długoletnia polonistka II LO w Przemyślu dr Małgorzata Wilgucka z tematem „Sarmackie tango, czyli z okien fredrowskiego dworku”. Porównała utwory Fredry z dziełami Krasickiego, Mickiewicza, Wyspiańskiego, Witkacego, Gombrowicza, Mrożka.

Okazało się, że echa twórczości Fredry pobrzmiewają też… na ławeczce w serialu „Ranczo”. I ona nawiązała do lokalnych wątków w komediach Fredry, zachęcając zebranych z okazji roku pisarza nie tylko do przypominania sobie jego najsłynniejszych utworów, ale i tych, które dotyczą naszego regionu.

***

Obie prelekcje odbyły w ramach projektu „Aleksander Fredro na tle polskiego i europejskiego romantyzmu – interpretacje, konteksty, porównania”, dofinansowanego z budżetu województwa podkarpackiego.

Prelekcje są nagrywane oraz udostępnione na stronie internetowej TPN w Przemyślu www.tpm.przemysl.pl. Zatem ci, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach, mają szansę zapoznać się z tym, dlaczego warto nieustannie sięgać po Fredrę.

Tomasz Pudłocki

Autor: Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa najsłynniejszym cmentarzu w Polsce – znanym z drożyzny – zaczyna brakować miejsc
Następny artykułPlanowane utrudnienia ruchu w związku z pracami polegającymi na układaniu asfaltu w rejonie ulic Leśnej i Modrzewiowej