A A+ A++

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Jak dokonać wpisu do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej?

Aby otrzymać potwierdzenia zgłoszenia zadania / inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać na adres e-mail: [email protected].

Właściwy formularz (formularz zgłoszeniowy – PGN dla ZIT WrOF – sektor energetyka) znajduje się  pod  linkiem https://www.wroclaw.pl/srodowisko/dokumenty-do-pobrania-pgn

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej?

Instrukcja wypełniania wniosku:

Wypełnić należy pola zaznaczone na żółto oraz pola z komentarzem.

Czy muszę zgłosić zadanie do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej przed rozpoczęciem inwestycji?

Nie, zgłoszenia można dokonać na dowolnym etapie inwestycji. Ważne jest tylko, aby wpis był dokonany na dzień składania wniosku o zwolnienie.

Gdzie mogę uzyskać dodatkowe informacje na temat Planu Gospodarki Niskoemisyjnej?

Informacje można uzyskać na stronie internetowej poświęconej Planowi Gospodarki Niskoemisyjnej

Dodatkowe pytania można wysłać na adres e-mail: [email protected].

Wniosek

Kto może skorzystać ze zwolnienia?

Każdy podatnik podatku od nieruchomości, jeżeli podłączy nieruchomość do jednej z wymienionych instalacji, do końca 2020 r. podatnik zapłaci za ww. instalację i złoży wniosek z wymaganymi dokumentami.

Kiedy mogę złożyć wniosek?

Wniosek o zwolnienie można złożyć po uruchomieniu jednego z wymienionych w uchwale urządzeń i po zapłaceniu za ich zakup lub montaż oraz po uzyskaniu wpisu do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Jakie dokumenty muszę złożyć, żeby móc skorzystać ze zwolnienia?

Każdy podatnik ubiegający się o zwolnienie składa:

  1. wniosek o udzielenie zwolnienia (załącznik nr 1 do uchwały),
  2. oświadczenie o podłączeniu i uruchomieniu instalacji (załącznik nr 2 do uchwały),
  3. oświadczenie o wysokości poniesionych nakładów i kosztach (załącznik nr 5 do uchwały),
  4. dokument potwierdzający poniesienie nakładów (najlepiej faktura i potwierdzenie przelewu).

Jeżeli na nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza, dodatkowo konieczne jest:

  1. Oświadczenie o otrzymanej pomocy publicznej lub o jej braku (załącznik nr 3),
  2. Formularz informacji składanych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.

Ważne!

Działalność gospodarcza w tym przypadku to oferowanie towarów lub usług na rynku, na którym występuje konkurencja. Jeżeli podatnik wynajmuje np. pokój w domu mieszkalnym, uznawany jest za przedsiębiorcę i podlega zasadom pomocy publicznej.

Bardzo przydatne będą także dodatkowe oświadczenia i informacje, które ułatwią i przyspieszą weryfikację wniosku, takie jak:

  1. oświadczenie o sposobie wykorzystania nieruchomości (można je złożyć odręcznie dopisane na wniosku), np. że nieruchomość wykorzystywana jest wyłącznie na cele mieszkalne,
  2. rzut budynku ze wskazaniem przeznaczenia powierzchni (przydatne jeżeli budynek wykorzystywany jest na różne rodzaje działalności),
  3. oświadczenie o pochodzeniu środków, z których sfinansowano instalację (ze wskazaniem czy są to środki własne, kredyt, finansowanie ze środków publicznych, itd.).

Ważne!

Osoby fizyczne, niezależnie od tego czy prowadzą działalność gospodarczą, czy nie, wniosek z załącznikami składają wraz z informacją na podatek od nieruchomości
IN-1.

Nie mam na razie danych do załącznika nr 4 ww. uchwały co mam wpisać?

Załącznik nr 4 do uchwały składa się do 15 stycznia każdego roku przez okres korzystania ze zwolnienia. Jeżeli na początku okresu korzystania ze zwolnienia podatnik nie ma jeszcze kompletu wymaganych danych należy taką informację wpisać na tym załączniku i w momencie, kiedy już takie dane uzyska powinien ponownie złożyć uzupełniony załącznik. Ważne jest, aby składał dane w ujęciu rocznym.

Czym różnią się nakłady od kosztów?

Nakłady to kwota brutto z faktury za zakupu i/lub montażu instalacji. Koszty – to ww. nakłady pomniejszone o inne środki publiczne uzyskane na montaż lub zakup ww. instalacji (np. należy odjąć od kwoty nakładów zwrot za „mój prąd” jeżeli podatnik takie środki finansowe otrzymał).

Ważne! Przy ustalaniu wielkości udziału środków publicznych nie ma znaczenia, czy są one przyznane w ramach pomocy publicznej.

Czy jeżeli założyłem fotowoltaikę 3 lata temu mogę skorzystać ze zwolnienia na podstawie tej uchwały?

Nie, ze zwolnienia skorzystać może podatnik, który poniósł koszty w okresie od wejścia w życie uchwały, tj. od 4 października 2019 r. do dnia 31.12.2020 r.  w wysokości co najmniej 15 000, zł brutto na zakup lub montaż niskoemisyjnego źródła energii wskazanej w ww. uchwale.

Wniosek należy złożyć w tym roku, w którym poniosło się koszty na zakup i/lub montaż instalacji, a zatem do 31.12.2020 r. można złożyć wniosek o zwolnienie w związku z poniesieniem w 2020 r. kosztów na zakup i/lub montaż instalacji fotowoltaicznej.

Inne

Czy żona może skorzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości jeżeli jest podatnikiem, ale za zakup i podłączenie instalacji fotowoltaicznej zapłacił mąż?

Tak, jeżeli oświadczy, że nie mają rozdzielności majątkowej i funkcjonują w ramach jednego gospodarstwa domowego.

Czy zwolnieniu od podatku od nieruchomości podlega powierzchnia użytkowa związana z prowadzeniem każdej działalności gospodarczej?

Zgodnie z Uchwałą nr XIII/316/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 5 września 2019 r. istotne jest jaka działalność wykonywana jest na danej powierzchni. Zwolnieniu nie podlegają powierzchnie zajęte na działalność handlową i z nią związane (np. magazyn na towary/ wyroby do sprzedaży, dział księgowości księgujący sprzedaż, dział windykacji, hurtownie, wystawy sprzedażowe, działy handlowe) w przypadku, gdy ich suma przekracza 400 m2.

W przypadku, gdy podatnik wynajmuje powierzchnie innym firmom na różne rodzaje działalności gospodarczej, w tym handel, aby móc określić powierzchnię kwalifikującą się do zwolnienia powinien zliczyć wszystkie powierzchnie handlowe i powierzchnie z handlem bezpośrednio związane (biorąc pod uwagę wszystkie podmioty, którym powierzchnie wynajmuje). Przez handel należy rozumieć proces wymiany towarów i wyrobów na pieniądze. Jeżeli  suma tych powierzchni przekracza 400 m2 to powierzchnie te nie kwalifikują się do zwolnienia.

Pozostała część np. powierzchnie zajęte na usługi (poza tymi, gdzie sprzedawane są wyroby), powierzchnie biurowe niezwiązane z działalnością handlową, magazyny półproduktów w zakresie działalności produkcyjnej, hale produkcyjne itd.) kwalifikują się do zwolnienia, a zatem należy je wykazać we wniosku stanowiącym załącznik do uchwały.

Czy można sfinansować inwestycję leasingiem?

Nie, ponieważ w przypadku leasingu nie ma kosztów zakupu lub montażu. Jest za to opłata leasingowa porównywalne z opłatą za wynajem. W leasingu operacyjnym mamy tylko opłatę leasingową, brak jest kosztów zakupu lub montażu, więc limit zwolnienia wynosi 0,00 zł. Leasing finansowy nie zobowiązuje leasingobiorcy do wykupu instalacji, więc analogicznie jak przy leasingu operacyjnym.

Jeżeli mam dwa 2 budynki i na każdym założę dwie osobne instalacje fotowoltaiczne, czy powinienem złożyć dwa osobne wnioski?

Tak, szczególnie jeżeli są to dwie odrębne inwestycje i na każdą jest wystawiona osobna faktura.

Od czego zależy wielkość zwolnienia?

Wielkość zwolnienia zależy od kilku czynników równocześnie, tj. powierzchni użytkowej budynku podłączonego do instalacji fotowoltaicznej, stawek obowiązujących w danym roku podatkowym oraz wysokości poniesionych przez podatnika kosztów na zakup lub montaż instalacji fotowoltaicznej, dostępnego limitu pomocy de minimis dla przedsiębiorcy z uwzględnieniem przedsiębiorstw powiązanych.

Czy każdy przedsiębiorca prowadzący działalność produkcyjną w budynku podłączonym do instalacji fotowoltaicznej będzie mógł z tego tytułu skorzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości?

Tak, jeżeli nie przekroczy limitu pomocy de minimis, tj. 200 tys. EURO w roku bieżącym
i w okresie dwóch poprzednich lat podatkowych. W przypadku pomocy de minimis należy brać pod uwagę limit wykorzystany przez „jedno przedsiębiorstwo” czyli przedsiębiorstwo z uwzględnieniem powiązań kapitałowych oraz osobowych. Przekroczenie limitu pomocy de minimis skutkuje obowiązkiem zwrotu tej pomocy wraz z odsetkami.

Wspomnieć należy również, że działalność gospodarcza co do zasady jest objęta limitem pomocy de minimis do 200 tys. Euro, natomiast limity dla działalności w zakresie transportu drogowego towarów oraz w zakresie rolnictwa są dużo niższe i wynoszą odpowiednio 100 tys. EURO i 20 tys. EURO. Podatnik, które prowadzi równocześnie działalność gospodarczą oraz działalność w zakresie produkcji rolnej lub działalność w zakresie transportu, aby móc skorzystać ze zwolnienia w zakresie pomocy de minimis z limitem do 200 tys. EURO musi mieć prowadzoną rozdzielną księgowość na poszczególne rodzaje działalności, a jeżeli takiej nie prowadzi to przysługuje mu limit najniższy.

Podatnik korzysta ze zwolnienia od podatku od nieruchomości na podstawie programu pomocy regionalnej do 2023 r. i nieruchomość będącą przedmiotem tego zwolnienia zamierza podłączyć do instalacji fotowoltaicznej. Czy w takiej sytuacji Podatnik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości również na podstawie ww. uchwały?

Należy zbadać każdy przypadek indywidualnie. Jeżeli jedna i druga pomoc dotyczy tych samych kosztów, udzielenie pomocy w ramach przedmiotowej uchwały może przekroczyć intensywność pomocy regionalnej i zwolnienie na podstawie uchwały może być niedopuszczalne z uwagi na przepisy dotyczące pomocy regionalnej. Jeżeli obie pomoce dotyczą różnych kosztów to okres zwolnienia nałoży się, natomiast limit do wykorzystania zwolnienia na podstawie ww. uchwały po 2023 r. będzie w całości do wykorzystania przez Podatnika, o ile oczywiście przepisy w zakresie pomocy de minimis będą spełnione.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
Następny artykułLekcje niemarnowania w szkołach – scenariusze do pobrania