A A+ A++

Projekt podpisał w dniu swojego odejścia Jarosław Gowin, dając uczelniom siedem dni (łącznie ze świętami) na uwagi. Uniwersytet Opolski zastrzegł, że uwag nie ma, dokument ten spełnia oczekiwania uczelni w kwestii konsolidacji i jest zgodny z wizją ministerstwa zakładającą wzmocnienie środowiska akademickiego oraz silnego ośrodka kształcenia kadr medycznych.

Przeciwko łączeniu głośno protestują studenci i pracownicy PMWSZ.

Głos w dyskusji zabrało Forum Związków Zawodowych. Opinia Forum ważna jest o tyle, że zostanie dołączona do projektu rozporządzenia. – Popieramy w całości stanowiska i argumenty przedstawione w piśmie protestacyjnym pracowników PMWSZ i w uzasadnieniu do Uchwały Senatu PMWSZ, wyrażających sprzeciw wobec siłowego włączenia jednostki o lepszych ocenach działalności do jednostki słabszej i gorzej ocenianej. Decyzja ministra o wcieleniu tej uczelni do Uniwersytetu Opolskiego, bez zabezpieczenia jej interesów i przy wyraźnym proteście pracowników i władz wcielanej szkoły, jest rażącym naruszeniem zasady autonomii uczelni – czytamy w piśmie podpisanym przez Dorotę Gardias, przewodniczącą Forum Związków Zawodowych, która zwraca uwagę, że podczas prac nad Ustawą 2.0, czyli konstytucją dla nauki, Jarosław Gowin zapewniał, że nie będzie nic robił wbrew woli władz uczelni, że szanuje autonomię uczelni.

„Takie praktyki budzą niesmak”

Jak się niestety okazuje, były to jedynie czcze obietnice, nakierowane na uspokojenie i zmanipulowanie środowiska. Autonomia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu nie ma dla ministra żadnego znaczenia i jest brutalnie łamana – zauważa Gardias, która dodaje, że od ewaluacji jakości dyscyplin finansowych w 2021 roku będzie zależała wysokość subwencji, jaką dana uczelnia otrzyma.

– Uniwersytet Opolski jest ewidentnie zagrożony otrzymaniem mocno obniżonej subwencji, jednak droga do poprawy tej sytuacji nie może prowadzić przez likwidowanie innej, lepszej uczelni. Zamiast wzmocnienia potencjału badawczego UO, rozwoju naukowego, wzmocnienia dydaktyki, podniesienia poziomu kształcenia, stworzenia silnego ośrodka naukowego w Opolu zatrzymującego migrujących do innych regionów kraju studentów ministerstwo uzyska tylko likwidację PMWSZ. Takie praktyki nie przystają w żaden sposób do środowiska akademickiego i budzą zrozumiały niesmak i protesty – twierdzi Dorota Gardias.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Polscy sportowcy chcą wrócić do gry. Trwają prace nad wznowieniem treningów w COS-ach
Następny artykułKto nie musi zakrywać nosa i ust? Chodzi nie tylko o małe dzieci