A A+ A++

Takie są wnioski z opinii Rzecznik Generalnej TSUE w polskiej sprawie C-709/22.

– Rzecznik uznała, że polskie przepisy ograniczające zasady wydawania pieniędzy z rachunku VAT nie naruszają unijnych regulacji. I Skarb Państwa może być uprzywilejowany w stosunku do innych wierzycieli – mówi Magdalena Jaworska, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Quidea.

Split payment, czyli podzielona płatność

Chodzi o rozliczenia w tzw. split payment. Jest to podział płatności za zakupy na dwie części: kwota netto idzie na zwykły rachunek sprzedawcy, VAT na specjalne konto kontrolowane przez fiskusa. Od 1 listopada 2019 r. x jest obligatoryjny przy rozliczaniu transakcji powyżej 15 tys. zł dotyczących wrażliwych towarów bądź usług, np. elektroniki czy robót budowlanych. Ale wiele firm stosuje podzieloną płatność bez względu na to, czy mają taki obowiązek czy też nie.

Co można zrobić z pieniędzmi na specjalnym koncie? Między innymi wydać na zapłatę swojego VAT albo podatku z faktur od kontrahentów. A także na uiszczenie podatku dochodowego (PIT lub CIT) lub składek ZUS.

Czy środki z rachunku VAT może ściągnąć syndyk? I wykorzystać je na zaspokojenie wierzycieli w postępowaniu upadł … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe pamiątki w Miejskiej Informacji Turystycznej
Następny artykułPrezydent Krzakowski: Decyzję pozostawiam wyborcom