A A+ A++

Jak zachwycić się Polską, a potem do niej zniechęcić? Trzeba domagać się zwrotu VAT od treningów.

Od kilku lat Polska jest świetną bazą szkoleniową dla sportowców, przede wszystkim piłkarzy. W czasie przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. powstały w kraju nie tylko stadiony, ale też bogata infrastruktura szkoleniowa. Działa wiele hoteli oferujących oprócz miejsc noclegowych także bazę dla profesjonalnego treningu: boiska, siłownie, salony odnowy biologicznej, sale szkoleniowe i wiele innych usług towarzyszących. Ośrodki te działają i zarabiają na szkoleniach sportowców z różnych krajów, nie tylko z Polski.


Świadczenie złożone

Niestety, organizatorzy takich zgrupowań szkoleniowych mogą być nieprzyjemnie zaskoczeni. Świadczy o tym historia firmy Heart of Europe Footbal Camps (HEFC), działającej w Gliwicach i organizującej takie zgrupowania.

Okazało się, że władze skarbowe mają swoje zdanie o podatkowym charakterze takich imprez. Gliwicki urząd skarbowy od wielu miesięcy wstrzymuje zwrot VAT dla HEFC od usług świadczonych przez hotele, uzasadniając to koniecznością szczegółowego sprawdzenia rozliczeń. Równocześnie urzędy skarbowe w różnych miejscach kraju zwróciły się do hoteli, w których odbywały się zgrupowania szkoleniowe, o korektę faktur wystawionych dla HEFC. Tak stało się w Mielcu, Nowym Tomyślu, Starachowicach, Opalenicy i wielu innych miejscach, gdzie działają takie ośrodki szkoleniowe.

Skąd to zamieszanie? Hotele wystawiały faktury za kompleksową usługę szkoleniową, objętą VAT w wysokości 23 proc. Fiskus uznał jednak, że to, co robiły hotele, to usługa turystyczna. W takiej sytuacji należało wystawić fakturę bez VAT, a hotel powinien skorzystać ze specjalnego schematu opodatkowania „VAT-marża”. A ponieważ faktury wystawiono – zdaniem fiskusa – nieprawidłowo, ich nabywca nie mógł odzyskać VAT. W ten sposób firmie, która wykazywała w latach 2019–2020 około 2–3 mln zł obrotu, zamrożono ok. 280 tys. zł z VAT.

– Sportowcy biorący udział w tych obozach szkoleniowych nie przyjeżdżają tam na wypoczynek. W jednym miejscu korzystają z siłowni, basenu, boiska i sal spotkań. To znacznie więcej niż nocleg – wyjaśnia Jan Lokaj, prezes HEFC.

Firmie tej udało się uzyskać w styczniu 2020 r. interpretację przepisów podatkowych na swoją korzyść. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przyznał, że takie usługi to tzw. świadczenie złożone w rozumieniu przepisów o VAT, składające się z różnych usług. W takich przypadkach, co wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, należy opodatkować usługę w sposób właściwy dla świadczenia głównego – w tym przypadku szkoleń sportowych.

Fiskus zmienia zdanie

W 2020 r. nastąpiła też inna ważna zmiana. Spółka HEFC, choć zarejestrowana w Gliwicach, przeszła pod jurysdykcję urzędu skarbowego w Bielsku-Białej. Ten stał się bowiem właściwy dla cudzoziemców prowadzących biznes w Polsce, a Jan Lokaj jest obywatelem Czech.

Bielskobialski urząd wykazał pełne poszanowanie dla interpretacji przepisów i zwrócił większość kwot VAT, którego domagała się HEFC. Jednak urząd gliwicki, właściwy za rozliczenia sprzed 2020 r., wciąż blokuje zwrot kilkudziesięciu tysięcy złotych. W pismach do HEFC nie podaje przyczyny odmowy zwrotów, zastrzegając jedynie, że zachodzi konieczność ustalenia m.in., czy te usługi „stanowiły faktyczne zdarzenia gospodarcze”.

– A przecież to fakt, te obozy się odbywały i uczestniczyło w nich wiele osób – mówi Jan Lokaj.

Skąd takie podejście?

– Obawiamy się, że urzędy skarbowe chcą potraktować tę sytuację wokół usług złożonych jako precedens, by wstrzymywać zwroty VAT także w podobnych przypadkach – powiedział „Rzeczpospolitej” jeden ze współpracowników HEFC, zastrzegający anonimowość.

Na temat tzw. świadczeń złożonych wiele wyroków wydał Trybunał Sprawiedliwości UE. Wynika z nich, że czynność składająca się z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by ni … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes PKN Orlen o Polska Press: nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów
Następny artykułVERVA Warszawa o krok od brązu