A A+ A++

Widzowie zobaczą w ramach sekcji “Historie Kina” dziesięć oryginalnych, prowokacyjnych i zachwycających świeżym spojrzeniem filmów z różnych zakątków świata. 

Kino uwielbia sytuacje graniczne, w których bohaterowie stają z losem do pojedynku. Wstrząs, z jakim mierzą się postaci, jest dla twórców punktem wyjścia do opowieści o nowych modelach życia.

W czasie pandemii metafora „wstrząsu” zyskuje kolejne znaczenia, zatem „Kultura wstrząsu” stała się hasłem sekcji “Historie Kina”, prezentującej wybitne produkcje światowej kinematografii w ramach jubileuszowego Transatlantyku.

– Pokazywane tytuły opowiadać będą o doświadczeniach, które nieodwracalnie zmieniają życie bohaterów, o wstrząsach, które przewartościowują ich światy. Ważnym tematem tych opowieści będzie pamięć i jej rola w prezentowanych historiach – mówi o filmach tej z sekcji Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.

Co dokładnie zobaczą widzowie?

Legendarne tytuły

W programie sekcji m.in. obsypany nagrodami „Czarny Orfeusz” Marcela Camusa z 1959 r., jeden z najbardziej rozmarzonych i roztańczonych filmów wszech czasów, nakręcony na progu rozkwitu francuskiej Nowej Fali. Ta historia o miłości i przeznaczeniu, będąca współczesną wersją mitu o Orfeuszu i Eurydyce, osadzona została w barwnym, pochłoniętym karnawałową zabawą Rio de Janeiro.

Tuż po premierze otrzymała nie tylko Złotą Palmę w Cannes, ale też Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego. 

Wstrząsy obyczajowe

Wielbiciele wielkich ucieczek na pewno docenią trzy filmy, które w wyjątkowym stylu portretują bohaterów, którzy mają już wszystkiego dość i nie zniosą rutyny ani chwili dłużej.

Debiut Alaina Tannera „Charles martwy lub żywy”, zapomniane przez lata „Strofy dla Sophie” Moshé Mizrahiego oraz być może najważniejszy film afrykański XX wieku, „Podróż hieny” Djibrila Diop Mambéty’ego, to powstałe na przełomie lat 60. i 70. dzieła błyskotliwie komentujące ówczesne rewolucje obyczajowe i polityczne.

Arcydzieła grozy

W sekcji pokazane zostaną też dwa kultowe filmy: „Piknik pod Wiszącą Skałą” Petera Weira oraz „Lśnienie” Stanleya Kubricka.

Te wirtuozerskie filmy o miejscach, które emanują tajemniczą, niebezpieczną energią, przeczą przekonaniu, że jesteśmy w stanie pokierować własnym życiem, pokazując świat, w którym czas, przeszłość i pierwotna groza całkowicie nad nami dominują. 

Po katastrofie

Tożsamość – a za jej pośrednictwem także i pamięć, dzięki której tożsamość jest w ogóle możliwa – wrócą jako motyw dwóch kolejnych tytułów w sekcji. W „Zniknięciu” George’a Sluizera i „Memento” Christophera Nolana, traumatyczne wydarzenie – porwanie bliskiej kobiety w pierwszym, morderstwo żony w drugim filmie – oznaczać będą absolutny punkt zwrotny i początek niekończącego się koszmaru. 

Natomiast w „Schronieniu” Todda Haynesa oraz „Lewiatanie” Andrieja Zwiagincewa to nie relacje z innymi, ale z samym sobą staną w centrum uwagi twórców. Przypominający Hioba Kola z filmu Zwiagincewa decyduje się na wojnę ze wszystkimi, którzy chcą pozbawić go skrawka ziemi, na której mieszka, zaś Julianne Moore w filmie Haynesa zapada na nieokreśloną chorobę, która wyłącza ją z codziennego życia

Wybierz swoją ścieżkę uczestnictwa

Widzowie jubileuszowego Transatlantyku będą mogli wybrać, którą ze ścieżek podążą. Festiwal będzie miał formę hybrydową, kwestią wyboru widzów będzie także sposób oglądania filmów – pokazy festiwalowe odbędą się w dwóch katowickich kinach oraz online.

Można już kupić akredytacje dla widzów, które pozwalają uczestniczyć we wszystkich projekcjach Transatlantyku.

W październiku w Katowicach odbędzie się 10. Transatlantyk Festival

Twórcą i dyrektorem festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Gang Fajniaków” sieci Biedronka nauczy dzieci dbać o naturę, a rodziców zachęci do wspierania polskiej gospodarki
Następny artykuł“Żółte” i “czerwone” powiaty [LISTA]