A A+ A++

Perkusista po przejściach traci słuch. Musi znaleźć nowy rytm życia. I wcale nie ten ogłuszający i ekstremalny… Niezwykły film “Sound of Metal” może kojarzyć się ze znakomitym “Whiplash”, ale to zły trop (choć oba filmy zaczynają się od ostrych dźwięków). Debiutant Darius Marder przenosi swojego bohatera w świat, w którym artysta musi poddać się ograniczeniem, musi posklejać swoje życie na nowo. Film ma fantastyczną ścieżkę muzyczną, ale jest też dziełem, które ma egzystencjalne ambicje (krytycy filmowi dostrzegli ten potencjał i potwierdzili go nagrodami: zdobył m.in. sześć nominacji do Oscara, wygrywając ostatecznie w dwóch kategoriach – dźwięku i montażu). To właśnie “Sound of Metal” będzie można zobaczyć w ramach startującego Festiwalu Muzyki Filmowej w piątek w kinie samochodowym na dachu Galerii Kazimierz. 

Pełzający Festiwal Muzyki Filmowej

Pandemia zmusza organizatorów festiwali do niecodziennych działań. Tak będzie też w przypadku Festiwalu Muzyki Filmowej, którego 14. edycja odbędzie się w maju, sierpniu, onlinie i w plenerze. 

– Okoliczności związane z pandemią nie pozwolą nam się spotkać w ostatnich dniach maja na koncertach wykonywanych na żywo z udziałem artystów zagranicznych i publicznością. Ale nie wyobrażamy sobie festiwalu wyłącznie online. Właśnie dlatego FMF zostanie rozciągnięty w czasie i pojawi się w tym roku w kilku odsłonach. W ten sposób nie tylko elastycznie dopasowujemy się do sytuacji, ale też stopniujemy napięcie – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Na początek (między 27 a 30 maja) organizatorzy zaplanowali spotkania z z kompozytorami oraz przedstawicielami branży muzycznej. Rozmowy będą transmitowane na Play Kraków. – Dzięki „podwójnej” formule festiwalu będziemy mogli zatrzymać się w biegu i spokojnie porozmawiać o tym, jak radziła sobie branża filmowa w pandemii, co się udało, jakie nowe projekty filmowe ujrzą światło dzienne w najbliższych miesiącach i latach oraz jaka jest sytuacja rynku koncertowego i filmowego, w jakiej kondycji są orkiestry symfoniczne i studia nagraniowe. Czy kryzys – paradoksalnie – wniósł ożywienie, wyzwolił kreatywność twórców i przyniósł nowe szanse i odkrycia, o tym jak tworzyć w nowych realiach? – informuje KBF.

Serialowo i filmowo

Skoro koronawirus uziemił nas w domach, sięgnęliśmy po seriale i filmy. FMF chce przyjrzeć się temu fenomenowi. Do rozmów w ramach Forum Audiowizualnego FMF zaproszono Teonikę Rożynek – autorkę ścieżki dźwiękowej do niedawnej koprodukcji KBF „Prime Time”; Hildur Guðnadóttir – zdobywczynię Oscara za muzykę do „Jokera”; Maggie Rodford – agentkę i producentkę muzyczną, która pracowała m.in. przy „Paddingtonie 2″; a także z psychologów, specjalistów od wizerunku z Hollywood oraz przedstawicieli organizacji ASCAP i BMI, które zajmują się zarządzaniem prawami autorskimi.

Na finał majowej odsłony KBF przygotował premierę online (bezpłatnie na Play Kraków) „Cinema Chorale” z utworami z takich filmów, jak „Portret kobiety w ogniu”, „Wielkie piękno” czy „Śmierć w Wenecji”. Koncert zarejestrowano 15 maja w Kopalni Soli „Wieliczka”, a wziął w nim udział jeden z najlepszych polskich zespołów wokalnych w kraju – Chór Polskiego Radia pod batutą Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej. 

Festiwal Muzyki Filmowej: koncertowo w sierpniu

– Rozpoczniemy od spotkań i rozmów z twórcami, następnie przejdziemy do zarejestrowanego koncertu online, a całość zwieńczy piękny sierpniowy weekend z muzyką na żywo w parku im. Henryka Jordana. Chcemy, aby festiwal był przede wszystkim doświadczeniem bezpiecznym, ale także, aby budował emocje na żywo, bo tego oczekuje nasza publiczność. Po kilkunastu miesiącach pandemii wiemy, że nawet najpiękniej zarejestrowany koncert to nie to samo co doświadczenie na żywo. Dlatego zdecydowaliśmy o organizacji FMF w sierpniu i wierzę, że festiwal, który odkrywał od lat nowe miejsca, także tutaj przyniesie ogromną energię i wiele wzruszeń – mówi szefowa KBF.

Sierpień ma być już miesiącem koncertów granych na żywo. W ostatni weekend lata w ramach Kraków Culture Summer będzie królował FMF. 

Na sobotę (28 sierpnia) zaplanowano Galę Muzyki Filmowej w trzech odsłonach, w formie wielkiego plenerowego święta. – Duża dawka emocji gwarantowana, bo już na start zabrzmi muzyka towarzysząca intrygom i akcji. Premierowo, jako pierwsi na świecie, usłyszymy na żywo m.in. gęste jak krew suity z „Króla”, „Wiedźmina” czy „Watahy”. Obok orkiestry na scenie pojawi się Ania Karwan – wszechstronna wokalistka, której talentu nie trzeba już publiczności FMF przedstawiać – zapowiadają organizatorzy.

Po tak energetycznym początku przyjdzie czas na przejmujące osobiste historie – popularną piosenkę z „Euforii” śpiewaną w oryginale przez Billie Eilish i Rosalię wykonają Natalia Nykiel i Kacha Kowalczyk z zespołu Coals. W programie tej sekcji znajdą się również m.in. „Sukcesja”, „Kraina Lovecrafta” i „Rok za rokiem”.

Na koniec FMF przygotował muzyczne ilustracje seriali. – „Czarne lustro”, „Gambit królowej”, „Wikingów” i „Ukrytą grę” łączy przede wszystkim motyw walki – o swoją pozycję, o tożsamość, o niezależność. „My Life Is Going On” z „Domu z papieru” zaśpiewa znana z wykonania oryginalnego hiszpańska wokalistka Cecilia Krull. Do Krakowa wraca uwielbiany przez publiczność FMF Diego Navarro, który poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej wspólnie z Katarzyną Tomalą – zapowiadają organizatorzy. 

Festiwalową niedzielę (29 sierpnia) FMF zacznie od FMF4Kids z muzyką z „Agi Bagi”, polskiego serialu animowanego promującego ekologiczne postawy wśród najmłodszych. Przygody Bodzia i Zibiego na planecie Agi Bagi to niezwykle popularna produkcja, od lat obecna w stacjach telewizyjnych i platformach przeznaczonych dla dzieci – od TVP ABC czy Polsat JimJam po Strefę Bajek i Netflixa. Najmłodsza widownia FMF będzie mogła usłyszeć dobrze znane sobie głosy Magdy Mitoń, Kasi Tarkowskiej i Michała Ostrowskiego, którzy wystąpią wraz z zespołem. 

– Zgodnie z festiwalowym zwyczajem zetkniemy się więc z najbardziej aktualną produkcją muzyczną z seriali i fabuł ostatnich miesięcy. FMF to ludzie – ich zachwyt, wrażliwość. Nie mogę się doczekać tego spotkania ze wszystkim, co przygotowaliśmy – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Festiwal Muzyki Filmowej: 27-30 maja (online) i 27-28 sierpnia (w realu). Program na www.fmf.fm.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziś rozpoczyna się trzydniowy egzamin ósmoklasisty
Następny artykułRoszady na rynku lokali gastronomicznych. Po dziesięciu latach zamknięto Festivalową