A A+ A++

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, która wraz z końcem lutego zaczęła dyrektorować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kornowacu, postanowiła powrócić do zamierzchłych czasów, przypominając lokalnej społeczności o wydarzeniach, które dawniej działy się na ich ziemiach. Wspólnie z mieszkańcami i teatrem Safo, którego jest reżyserem, zbadała temat, przenosząc go na język teatru. Tak powstała bajka pt. „Uciekaj myszko”, która, jak przyznaje dyrektor, dedykowana jest nie tylko dla dzieci. – Dzieciaki być może zobaczą historię o myszkach i niezbyt miłym kocie, ale dorośli na pewno doszukają się czegoś więcej – mówiła przed występem.

Część artystyczną poprzedziła parada lampionów. To hołd dla dzieci przebywających dawniej w pogrzebieńskim Polenlager.

Jak powstała bajka “Uciekaj myszko”?

Całość poprzedziło szereg przygotowań, na których realizację pozyskano środki zewnętrzne ze skarbca Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura-Interwencje. Później Barbara Machowska – pogrzebieńska bibliotekarka i Katarzyna Chwałek-Bednarczyk spotykały się z mieszkańcami i słuchały opowieści dotyczących tego okresu oraz zbierały dokumenty. W projekt zaangażowały się również przedszkolaki i uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogrzebieniu, którzy wzięli udział w warsztatach arteterapii. Kolejnym etapem były warsztaty bajkoterapii dla dzieci i młodzieży z gminy Kornowac oraz aktorów teatru SAFO, którzy pracowali wspólnie z rybniczanką Wiolą Fałdą nad tą traumatyczną historią. Stworzone przez nich bajki legły u podstaw scenariusza spektaklu.

O bajce mówi choreografka Zuzanna Łapka:

Jak powstawała muzyka do „Uciekaj myszko”? Wyjaśnia Tomasz Manderla:

W bajce wystąpiła m.in. Małgorzata Drzeniek, mieszkanka Rzuchowa oraz członkini tamtejszego KGW, w którym jest zastępcą przewodniczącej. Zawodowo związana z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kornowacu, gdzie jest instruktorką.

Jak siostry odbierają bajkę wystawiony przy klasztorze? Odpowiada siostra Teresa Czekała:

Polenlager 82 Pogrzebin. Co to było za miejsce?

Polenlager 82 Pogrzebin powstał między 15 a 20 czerwca 1942 roku. Był to jeden z obozów na Górnym Śląsku podczas II wojny światowej. Jednak najczarniejsza karta działalności tego obozu dotyczy 11 września 1943 roku, kiedy trafiło tam 220 małoletnich w wieku do lat 16 oraz 12 niemowląt, które przywieziono bez rodziców. Wówczas placówkę przekształcono na Kinderlager, a ta miała być ośrodkiem germanizacyjnym dla polskich dzieci, których rodzice trafili do obozów koncentracyjnych. Stała się jednak miejscem nieopisanego bólu, strachu, smutku i samotności.

Zobacz skrót bajki:


Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgrodowe migawki.
Następny artykułAtrakcyjny fundusz Łącząc Europę na parkingi dla tirów