– Wiele firm wciąż nie jest na to dostatecznie przygotowanych. A mimo wydłużenia o rok czasu na wdrożenie systemu, wcale nie ma go tak wiele. Bo to nie jest proste, szczególnie dla firm, które nie korzystały do tej pory z elektronicznych systemów obiegu faktur – tłumaczy Michał Sosnowski, dyrektor operacyjny Exorigo-Upos, dostawcy rozwiązań IT.
Wdrożenie narzędzia KSeF w całej gospodarce ma przynieść dwa bardzo pozytywne skutki. Po pierwsze – znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm, pomoże w walce z fraudami i ograniczy budżetowe straty z tytułu nieodprowadzonego zgodnie z prawem podatku VAT. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na wykorzystywanie KSeF, otrzymuje też konkretne korzyści – oszczędza na kosztach archiwizacji dokumentów (faktury są przechowywane w KSeF przez 10 lat), skrócony zostaje podstawowy termin zwrotu VAT z 60 dni do 40 dni (po spełnieniu dodatkowych warunków ustawowych). Do tego może dojść wstępne wypełnianie przez fiskusa jednolitych plików kontrolnych.
Można zaryzykować tezę, że fakturowanie to dziś ważny element każdego biznesu, decydujący o prawidłowości rozliczeń z kontrahentami i administracją skarbową. Dlatego wprowadzenie obligatoryjnego stosowania elektronicznych faktur to rewolucyjna zmiana nie tylko dla przedsiębiorców, ale dla całej gospodarki. O skali wyzwania świadczy fakt, że nowy obowiązek będzie dotyczyć wszystkich podatników mających siedzibę w Pol … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS