A A+ A++

Fabryka należała do największych firm w międzywojennych Mysłowicach. Założona w 1926 r. mieściła się w potężnym gmachu przy dzisiejszej ul. Reymonta.

Nieistniejący gmach fabryki mebli M. Robaka w Mysłowicach

Założycielem był Marcin Robak (1883-1935), urodzony w Uszwi koło Brzeska. Fachu stolarskiego uczył się w Krakowie, Wiedniu, Berlinie i Frysztacie (Zaolzie), skąd przeniósł się do Mysłowic po zajęciu Zaolzia przez Czechosłowację. Budowę głównego gmachu fabryki rozpoczęto w 1925 r. Od strony ul. Katowickiej urządzono przed budynkiem skwer otoczony ogrodzeniem. Od strony frontu, nad najwyższą kondygnacją figurowała nazwa firmy: „1926 M. Robak Fabryka Stolarska”.

Lokalizacja posiadała istotne udogodnienie w postaci sąsiedztwa kolejowej stacji towarowej, z której odbierano półfabrykaty. Firma reklamowała się jako największy producent mebli na polski Śląsk i Małopolskę. W fabryce funkcjonowały następujące działy: meble stylowe, urządzenia i wyposażenie szkół, dział mebli hotelowych i pensjonatów, pokoi robotniczych i robót budowlanych. Fabryka posiadała własne pracownie specjalistyczne: tapicerską, artystyczno-ślusarską i lakierniczą. Do przodujących należał dział architektury wnętrz. Pracowało w niej ok. 150 osób. Firma wygrała przetarg na wyposażenie drzwi, okien i mebli dla nowo powstałego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. W okresie międzywojennym fabryka posiadała sklepy firmowe przy ulicy Bytomskiej 10 i 18.

Marcin Robak angażował się w życie społeczne miasta. Aktywność Niemców na niwie gospodarczej próbowano zrównoważyć poprzez zakładanie polskich stowarzyszeń rzemieślniczych. Z inicjatywy Bernarda Kozaka zawiązał się Polski Związek Samodzielnych Rzemieślników i Przemysłowców. W 1927 r. powstał komitet organizacyjny w osobach Marcina Robaka, Alojzego Golasowskiego i Artura Kmiotka. Zwołane na 6 kwietnia 1927 r. zebranie konstytucyjne wybrało zarząd. Na czele stanął Marcin Robak, który w pierwszym okresie pełnił funkcję prezesa związku. Związek liczył ok. 40 członków i reprezentował interesy polskich przedsiębiorców. Stowarzyszenie organizowało przemarsze, pikiety i kiermasze, mające na celu pobudzić społeczeństwo do wspierania polskich producentów poprzez dokonywanie u nich zakupów. Związek wydawał ulotki i wydawnictwa okolicznościowe. 27 września 1932 r. odbył się w Katowicach Kongres Rzemieślniczy z udziałem mysłowickich firm. Na kongresie firma Marcina Robaka otrzymała złoty medal.

Po śmierci pierwszego właściciela zakład przejęła żona Stefania oraz synowie Karol, Antoni i Leon. W 1936 r. jedynym właścicielem został Karol Robak. Po wojnie fabrykę upaństwowiono. Zakład posiadał sklep firmowy przy ul. Katowickiej, jednakże jakość oferowanych wyrobów nigdy nie dorównała czasom międzywojnia. Historia zatoczyła koło, po przemianach politycznych w latach 90. XX w. zburzono fabrykę, a na jej miejscu powstał supermarket.

Dariusz Falecki

Literatura:

Sulik A., Historia Mysłowic 1922 -1945. Tom II, Mysłowice 2017

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKOMUNIKAT – głosowanie bez kolejki
Następny artykułKolejna osoba zmarła zakażona COVID-19