A A+ A++

Nie wszystkie palety, które trafiają na polski rynek, mają certyfikat legalności. Najczęściej podrabiane są europalety, które w oryginale produkuje się zgodnie z wysokimi normami jakościowymi. Co trzeba wiedzieć o paletach, aby korzystanie z nich było bezpieczne i zapewniało same korzyści?

Paleta – konstrukcja i sposoby wykorzystania

Czym jest paleta? Paleta to najprościej mówiąc, płaska i niezbyt wysoka platforma, która ułatwia przechowywanie oraz transportowanie różnorodnych produktów. Może być wykonana z rozmaitych materiałów, coraz częściej można zetknąć się z wariantami z plastiku, ale nadal powszechnie stosowane są palety z drewna. Dzięki paletom załadunek i rozładunek towarów przebiega sprawnie i nie sprawia kłopotów. Bez nich te same czynności zajęłyby o wiele więcej czasu. Dostępne palety euro w Poznaniu umożliwiają nie tylko ułożenie towaru w jednym miejscu, ale również efektywne wykorzystanie przestrzeni bez względu na to, czy mowa o pomieszczeniu magazynowym czy pojeździe, w którym będzie przewożony do miejsca docelowego. Wszystkie palety euro są przystosowane do przenoszenia przy pomocy wózków widłowych.

Europaleta – co ją wyróżnia?

Wykorzystanie palet w wielu branżach, zarówno w magazynowaniu, jak i transporcie, sprawiło, że pojawiła się potrzeba ujednolicenia ich wymiarów i konstrukcji. Standaryzowana, czyli zgodna z określonymi normami, paleta euro ułatwia lepsze wykorzystanie przestrzeni, co sprzyja oszczędnościom. Europaleta jest dostępna w kilku wymiarach, ale najpowszechniej stosuje się wersje o długości i szerokości 1200 x 800 mm.

Są to wymiary stanowiące wielokrotność wymiarów pojemników skrzyniowych, dzięki czemu możliwy jest optymalny rozkład towaru. Europaleta waży około 25 kg. Jej nośność jest zależna od sposobu rozłożenia ładunku i waha się od 1000 do 1500 kg. Paleta, która nie jest przenoszona, a jedynie wykorzystywana jako platforma stojąca na podłożu, może mieć tzw. nośność statyczną 4000 kg. Standaryzacja wiąże się z uniwersalnością europalety, co oznacza, że może być wykorzystywana w dowolnym systemie magazynowym. Świetnie sprawdza się w magazynach automatycznych. Co jeszcze stanowi charakterystyczne cechy europalet? Ostre górne krawędzie fazowanych prowadnic i skosy w czterech rogach. Warto wiedzieć, że wymiary palet są zależne od kontynentu, na którym są stosowane. W Azji standard stanowią palety o wymiarach 1200 x 1000 mm. Wszystkie palety muszą spełniać normy jakościowe wyznaczone przez ISO 6780:2003.

Czy europalety są dostępne w punktach skupu? 

Zaopatrując się w europalety w Poznaniu, można sięgnąć po zupełnie nowe lub używane. Jedne i drugie są dostępne w punktach skupu. Warto sprawdzić, jakie propozycje znajdują się na stronie firmy Tefra. Używane palety są tańsze, ale sprawdzają się równie dobrze jak nowe. W zależności od potrzeb należy wybrać produkty przypisane do danej klasy jakościowej. Używane europalety mogą być naprawiane wyłącznie przez licencjonowane punkty, zgodnie z wysokimi normami jakościowymi, dlatego są nieco droższe od innych rodzajów palet.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzamotuły: Wypadek w Gaju Małym. Rannego zabrał śmigłowiec LPR
Następny artykułTurcja. Ktoś zhakował meczety i puszczał “Bella Ciao” zamiast nawoływania do modlitwy