A A+ A++

Rynek listów w kryzysie. Przez pandemię

Spadki na rynku tradycyjnej korespondencji nie są zaskoczeniem – Poczta Polska notuje je od ponad 10 lat. To efekt przede wszystkim zmian w sposobie komunikacji między ludźmi czy cyfryzacji społeczeństwa. Jednak stan epidemii przyspieszył ten negatywny trend. I to znacząco.

Czytaj więcej w: Paczkomaty wyprzedziły kurierów

W wyniku tzw. e-substytucji poczty w całej Europie doświadczają spadków – w latach 2013-2016 średnia sięgała ponad 4 proc. rocznie. Ujemna dynamika w kolejnych latach wynosiła już 7-10 proc. W Polsce w tym okresie popyt na listy początkowo malał o blisko 7 proc., ale już w 2019 r. – o 9 proc. Prognozy Poczty Polskiej (PP) pokazywały, że spadki na poziomie właśnie ok. 10 proc. rocznie będą utrzymywać się w kolejnych latach. Jednak podczas pandemii ilości nadawanych przez instytucje, firmy oraz klientów indywidualnych gwałtownie runęły – w marcu br. było ich o 26 proc., a w maju o 18 proc. mniej niż przed rokiem. Kryzys może poważnie odbić się na kondycji państwowej spółki, bo listy to wciąż główne źródło przychodów PP.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami “Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułApator Toruń rozgromił TŻ OSTROVIA 63:27
Następny artykułPolacy zaciskają pasa. Niemal czterech na pięciu odczuwa wzrost cen