A A+ A++

Energia jądrowa w walce z COVID-19

30.03.2020r. 15:21


Energetyka jądrowa odpowiedziała na wezwanie do działania w dobie kryzysu zdrowia publicznego, przed którym stoi każdy z nas, pisze Agneta Rising – dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego.


“Globalna pandemia koronawirusa COVID-19 powoduje dramatyczne działania ze strony rządów, nakładając wielkie ograniczenia na swoich obywateli i gospodarkę, aby uratować potencjalnie miliony ludzi.

W tej chwili bardziej niż kiedykolwiek musimy móc polegać na dostawach energii elektrycznej. Oczywistym jest, że ogromne wysiłki personelu medycznego na całym świecie zależne są od działania respiratorów, monitorów i wszelkiego innego wyposażenia medycznego, które okazuje się być kluczowe, aby dać ludziom szansę na wyleczenie z tej choroby.

Ponieważ na całym świecie narzucono dystans społeczny i pracę zdalną, także nasza zdolność do pracy, współpracy i pozostawania w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną zależy od firm i ich personelu, które działają w tych trudnych warunkach, aby utrzymywać niezawodne dostawy energii elektrycznej.

Energetyka jądrowa dostarcza 10,5% światowej energii elektrycznej i jest częścią systemu wytwórczego ponad 30 krajów, w których mieszka ponad dwie trzecie światowej populacji. Utrzymanie włączonego światła wiąże się z działaniem wielu form jego wytwarzania, a także prawidłowym stanem sieci przesyłowych, z których korzystają odbiorcy energii elektrycznej. Jak zawsze, ale szczególnie teraz, wszyscy zaangażowani w wytwarzanie i dostarczanie energii elektrycznej muszą współpracować ze sobą.

Chciałabym jednak wyrazić szczególne uznanie dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej, ich pracowników i dostawców, którzy utrzymują energetyczne reaktory jądrowe w ruchu ciągłym podczas kryzysu zdrowia publicznego. Ich praca przypomina nam, jak ważna jest energia jądrowa, jako stałe, niezawodne źródło dostaw energii elektrycznej przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Energetyka jądrowa jest niezawodna, cechuje się bardzo wysokim współczynnikiem obciążenia (80-90%), a elektrownie wymagają przerwy na wymianę paliwa tylko co 12-18 miesięcy. Zapewnia czystą energię, która nie zależy od zmiennej dostępności słońca lub wiatru, ani od utrzymywania stałego zapasu węgla lub paliwa gazowego.

Jak niedawno zauważył Fatih Birol, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energetycznej, energia jądrowa jest “kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej”, zarówno w warunkach normalnych jak i w stanach zagrożeń katastrofalnych.

Przemysł jądrowy, ze swoją silną kulturą bezpieczeństwa i dobrze ugruntowanymi protokołami gotowości do działania w przypadku awarii, był w stanie szybko zareagować na zakłócenia wywołane pandemią COVID-19. Firmy wdrożyły plany ciągłości działania i przygotowały się na długotrwałe skutki pandemii tego wirusa.

Operatorzy elektrowni jądrowych stosują różne środki w celu ochrony zdrowia swoich pracowników: w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa stosuje się udoskonalone procedury higieniczne, rozłożone w czasie zmiany i przerwy obiadowe, aby umożliwić zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy pracownikami.

Firmy wprowadziły również pracę zdalną, aby pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki pozostając w domach. Zmniejszono liczbę personelu, którego obecność na miejscu jest niezbędna do bieżącej pracy zakładu, co dodatkowo ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się wirusa.

Firmy i organizacje jądrowe są również zaangażowane w wiele innych działań, które pomagają pokonać COVID-19. W Chinach udostępniono urządzenia do napromieniania w celu sterylizacji sprzętu medycznego, nie tylko przeciwko koronawirusowi, ale także innym wirusom i bakteriom.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zapewnia krajom występującym o pomoc zestawy diagnostyczne, sprzęt i szkolenie w zakresie jądrowych technik wykrywania wirusa. Pomoc, o którą prosiło 14 krajów w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, jest częścią wzmożonych globalnych wysiłków na rzecz powstrzymania infekcji. W Kanadzie przedsiębiorstwo energetyczne Bruce Power usprawnia prace nad trwającym projektem przedłużenia pracy elektrowni jądrowej Bruce, aby skupić się na zapewnieniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej dla prowincji Ontario i utrzymaniu dostaw kobaltu-60 do sterylizacji medycznej.

Obecnie skupiamy się na bezpośrednim zagrożeniu COVID-19, ale nie możemy tracić z oczu potrzeby kontynuacji transformacji do systemu czystej energii, nie tylko z powodu ogromnego wpływu zmian klimatu na nasze globalne środowisko, ale także z powodu bezpośredniego zagrożenia zdrowia powodowanego zanieczyszczeniem powietrza.

Przejście do produkcji czystej energii nie tylko uratuje miliony istnień ludzkich, które w przeciwnym razie zostałyby po cichu utracone przez zanieczyszczenie powietrza, ale także zapewni bardziej zrównoważony system energetyczny, który przyniesie korzyści nam wszystkim; system, w którym niezbędna będzie niskoemisyjna, konkurencyjna pod względem kosztów i niezawodna energia jądrowa.

Życzę wam, waszym bliskim i współpracownikom wszystkiego najlepszego w tym trudnym czasie, i mogę was zapewnić, że przemysł jądrowy połączył siły, aby pomóc w globalnych wysiłkach na rzecz walki – i ostatecznie przezwyciężenia – tej choroby”.

WNA (Word Nuclear Association, pol. Światowe Stowarzyszenie Jądrowe) – globalna organizacja zrzeszająca ok. 180 największych światowych firm i instytucji działających w sektorze jądrowym – od właścicieli kopalń uranu, eksploatatorów elektrowni jądrowych, czy firmy zajmujące się gospodarką odpadami promieniotwórczymi i likwidacją starych obiektów jądrowych aż po firmy ubezpieczeniowe, prawnicze, konsultingowe oraz instytuty badawczo-rozwojowe. WNA reprezentuje globalne interesy przemysłu jądrowego na forum organizacji międzynarodowych, np. MAEA. Organizacja prowadzi największy na świecie internetowy serwis informacyjny specjalizujący się w tematyce energii jądrowej – Word Nuclear News. Siedzibą organizacji jest Londyn. Powstała w 2001 r. na bazie innej organizacji – Uranium Institute założonej w 1975 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszyła produkcja 'uderzeniowych' Gripenów
Następny artykułKoronawirus zwyciężył w starciu z siatkówką