A A+ A++

W tym roku lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego. W ramach akcji Narodowego Czytania w Kętrzynie zarówno czytający jak i słuchacze spotkali się 4 września  w centrum miasta przy ławeczce patrona Kętrzyna Wojciecha Kętrzyńskiego.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. O życiorysie Juliusza Słowackiego oraz okolicznościach powstania dramatu powiedziała obecnym przy ławeczce Wojciecha Kętrzyńskiego dr Renata Rozbicka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Do organizatorów przedsięwzięcia skierował również list Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w którym zachęca do wspólnego obcowania z polską literaturą i przypomina jednocześnie o zachowaniu środków ostrożności związanych z pandemią koronawirusa.

– Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą – napisał w liście Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (…)  Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – dodał w liście Prezydent.

Podczas Narodowego Czytania w Kętrzynie w rolę bohaterów Balladyny wcieliło się 16 osób znanych z działalności publicznej, a wśród nich między innymi: burmistrz Ryszard Niedziółka (Pustelnik) zastępca burmistrza Maciej Wróbel ( Kirkor), starosta Michał Kochanowski (Kanclerz), dyrektor KCK Bartłomiej Zdanowicz (Lekarz), przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Rypina (Żołnierz).

To właśnie czytanie dramatu „Balladyna”  oraz ładna słoneczna pogoda spowodowały, że wśród słuchających nie zabrakło zarówno  uczniów kętrzyńskich szkół podstawowych jak i mieszkańców miasta, którzy w tym czasie znajdowali się w pobliżu Ławeczki Wojciecha Kętrzyńskiego.

***

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego,  w 2018 roku Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, w 2019 zbiór „Nowele polskie” utwory należące do kanonu naszej literatury związane z okresem pozytywizmu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLiderzy Zjednoczonej Prawicy zapowiadają szybkie zawarcie nowej koalicji
Następny artykułKOMUNIKAT URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO