A A+ A++

Amerykański koncern Lockheed Martin dostarczył do dęblińskich Wojskowych Zakładów Lotniczych 1 pierwsze elementy urządzeń do produkcji zespołów startowych pocisków PAC-3 MSE.

To system nawijarek niemieckiego producenta, który będzie częścią linii technologicznej szykowanej do wytwarzania komór kontenerów startowych rakiet stanowiących główny oręż zakupionych przez Polskę zestawów Patriot.


Polska zamówiła ponad 200 pocisków. Ich producent, Lockheed Martin, realizuje tym samym zobowiązania offsetowe wynikające z umowy z polskim rządem z 2018 r.

Jak dowiedział się „Radar” będzie to pierwszy sprzęt, który zostanie zainstalowany w nowej hali produkcyjnej, wybudowanej przez WZL1 m.in. na potrzeby programu „Wisła”. Zakład o powierzchni 3 tys. m.kw. będzie mógł produkować do 150 komponentów startowych rocznie. Komory startowe stanowią podstawową obudowę konstrukcyjną pocisku PAC-3 MSE oraz interfejs między pociskiem, a elementami układu wyrzutni.

Rakietowy offset

– Dębliński projekt jest jednym z 15, które Lockheed Martin zrealizuje w ramach zobowiązań offsetowych związanych z wyborem pocisków naszego koncernu dla tarczy powietrznej „Wisła” – mówi Robert Orzyłowski, dyrektor Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja oznacza, że polski przemysł włączono w produkcję amerykańskiej broni precyzyjnej.

Pocisk przechwytujący PAC-3 MSE wykorzystuje unikalną technologię „hit-to-kill”. Pozwala  ona wykrywać, śledzić i neutralizować zagrożenia w postaci taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i statków powietrznych metodą bezpośredniego trafienia. Polska jest obecnie jednym z 10 państw, które zdecydowały się włączyć do swej obrony przeciwrakietowej pociski PAC-3 MSE.

Zgodnie z umową offsetową, zawartą trzy lata temu, Lockheed Martin będzie realizował projekty przemysłowe w Polsce przez 10 lat. Pozyskane w ramach offsetu technologie i zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie niektórych komponentów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE.

W zakres „rakietowego” offsetu wchodzi także przekazanie polskim firmom kompetencji związanych z utrzymaniem w sprawności samolotów F-16 eksploatowanych przez Siły Powietrzne RP. Wartość umowy offsetowej wynosi 724 764 000 zł.

Zbrojeniowy gigant z USA inwestuje w Polsce

Lockheed Martin, związany wcześniej z dostawą samolotów wielozadaniowych … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwietny sezon TME UKS SMS-u Łódź. Aż szkoda, że historyczne rozgrywki dla łodzianek dobiegły końca [video]
Następny artykuł„Ratowali” topielca. O bezpieczeństwie nie tylko nad wodą