A A+ A++

Krośnieński Holding Komunalny podsumował sezon grzewczy 2020/2021 w Elektrociepłowni “Łężańska”, która pracowała już przy wsparciu nowego kotła biomasowego. Nowa instalacja m.in. obniżyła emisję CO2 co – jak podkreśla prezes spółki – zabezpiecza mieszkańców przed lawinowym wzrostem kosztów ogrzewania.

Sezon grzewczy w krośnieńskiej elektrociepłowni zakończył się w środę (12 maja). Władze krośnieńskiej spółki komunalnej podkreślają, że dzięki nowej instalacji biomasowej, był to sezon, w którym główne paliwo stanowiła biomasa. Zużyto jej blisko 33 tony.

Ilość wykorzystanego w tym czasie węgla wyniosła niespełna 2 tys. ton.

W porównaniu do sezonu 2019/2020 ilość zużytej biomasy wzrosła o ok. 1/3, a ilość węgla zmniejszyła się o 2/3.

Połączenie mocy nowego kotła biomasowego oraz funkcjonującego od kilku lat kotła kogeneracyjnego (ciepło powstaje w skojarzeniu z energią elektryczną) okazało się efektywnym i ekologicznym sposobem ogrzewania.

Wykorzystanie biomasy jako paliwa, dało też znaczne obniżenie emisji CO2 i według wstępnych szacunków nowa instalacja biomasowa zmniejszyła emisję tego gazu o ok. 7,5 tys. ton w porównaniu do poprzedniego sezonu. Władze KHK podkreślają, że rozruch technologiczny tej instalacji odbył się w trakcie tego sezonu. – To daje szansę na dalszą poprawę.

Zastosowanie biomasy zamiast miału węglowego obniżyło emisję CO2, w latach 2013-2020, aż o 137 236 ton. To przekłada się na ok 10 mln zł unikniętych kosztów związanych z zakupem uprawnień emisyjnych.

Ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły w ciągu ostatniego roku z ok. 20-25 euro do ponad 40, a momentami nawet 50 euro za tonę – zaznacza Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Dodaje, że to postawiło w bardzo trudnej sytuacji wiele przedsiębiorstw energetycznych, które takie uprawnienia muszą zakupić. – W naszej elektrociepłowni, dzięki poniesionym w ostatnich latach inwestycjom, w szczególności w blok kogeneracyjny na biomasę, kocioł opalany biomasą oraz realizowane na dużą skalę inwestycje związane z modernizacją sieci ciepłowniczej, udało się uniknąć negatywnych skutków finansowych tej sytuacji – mówi Janusz Fic.

Prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego podkreśla, że jest to również dobra wiadomość dla mieszkańców miasta. – W dużej mierze zmodernizowana infrastruktura nie tylko gwarantuje ciągłość dostaw ciepła, ale także zabezpiecza mieszkańców przed lawinowym wzrostem kosztów ogrzewania, powodowanym przez emisję CO2 – mówi Janusz Fic.

Wykorzystanie biomasy jako głównego paliwa dla krośnieńskiej elektrociepłowni przyczyniło się również do znacznego ograniczenia emisji pyłów do atmosfery oraz zwiększenia udziału ciepła wytworzonego z OZE w miejskiej sieci ciepłowniczej.

Władze krośnieńskiej spółki komunalnej tłumaczą, że pozytywne efekty stosowania w elektrociepłowni innego paliwa niż tylko miał węglowy odnotowywane są już od 2013 roku, kiedy do użytku został oddany blok kogeneracyjny. Blok ten produkuje ponad 50% ciepła wytwarzanego w elektrociepłowni oraz energię elektryczną, która w całości zużywana jest na potrzeby spółki.

Autor: tom
Zdjęcia: Krośnieński Holding Komunalny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMAK Byakko triumfuje na międzynarodowym turnieju: 24 puchary, medale 5 złotych 9 srebrnych i 10 brązowych
Następny artykułUrządzenia do poboru e-Toll z ulgą podatkową?