A A+ A++

Pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu opublikowali „List otwarty do kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Elbląga”. Muzealnicy pytają kandydatów o ich plany związane z Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Szanowni Kandydaci do pełnienia urzędu Prezydenta Miasta Elbląga, w obliczu zbliżającej się rocznicy 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, na której cieniem kładą się medialne doniesienia o zaniedbaniach w zakresie pełnienia nadzoru kierowniczego nad naszą instytucją, pragniemy uzyskać od Panów jasne deklaracje dotyczące przyszłych kluczowych dla Muzeum decyzji. Niejednokrotnie bowiem, zarówno w przeszłości jak i obecnie czuliśmy, że nasz głos odnośnie kierunku rozwoju Muzeum był lekceważony i pomijany, a o postanowieniach mających realny wpływ na funkcjonowanie instytucji zdarzyło nam się dowiadywać z mediów. Wobec powyższego uprzejmie prosimy szanownych Kandydatów o pochylenie się nad sytuacją Muzeum w tym ważnym przedwyborczym czasie oraz o udzielenie odpowiedzi na nurtujące nas, wymienione poniżej, zagadnienia.

Dzisiaj Sławomir W. Malinowski przesłał odpowiedź na zadane pytania.

1. W jakim trybie przewiduje Pan, jako ewentualny przyszły reprezentant Organizatora Muzeum, wyłonienie kandydata do pełnienia funkcji dyrektora instytucji?

Przypomnijmy, że odwoływany obecnie przez Pana Prezydenta dyrektor został powołany na to stanowisko z pominięciem procedury konkursowej, w drodze indywidualnej decyzji Pana Prezydenta, po zasięgnięciu opinii związku zawodowego działającego w MAH (która to opinia nie została jednak wzięta pod uwagę) oraz opinii stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję. Dziś obserwujemy tragiczne następstwa tej decyzji.

Wedle mojej wiedzy Muzeum pomimo starań odwołanego dyrektora Lecha Trawickiego, nie jest ani muzeum rejestrowym ani nawet nie posiada statutu uzgodnionego przez organizatora z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego Prezydent Wróblewski miał prawo powołać dyr. Trawickiego w tym trybie, w jakim to zrobił. Od 12 marca Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu ma nowego dyrektora również powołanego z pominięciem procedury konkursowej. To, że dyrektor Trawicki okazał się zbyt samodzielnym w swoim działaniu było prawdopodobnie przyczyną jego odwołania (vide remont dachu). Oznacza to, że tryb wyboru dyrektora, jeżeli jest zgodny z przepisami prawa, ma mniejsze znaczenie niż osobowość i doświadczenie samego kandydata. W tej sytuacji wyboru kandydata dokonałbym zgodnie ze stanem prawnym instytucji.

2. Czy jako ewentualny przyszły reprezentant Organizatora Muzeum przewiduje Pan nadanie statutu MAH w trybie zgodnym z art. 6 ust 1 Ustawy o muzeach?

Zwróćmy uwagę na fakt, że za kadencji odwoływanego właśnie dyrektora Muzeum Organizator dwukrotnie dokonał zmian statutu MAH (w 2020 i 2021 roku) i oba te statuty zostały nadane z uchybieniem art. 6 ust. 1 Ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (t.j. Dz.U.2022.385), to jest bez uzgodnienia z ministrem właściwym ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. To rodzi wątpliwości co do ważności podstawowego aktu regulującego funkcjonowanie Muzeum, a także uniemożliwia pozyskiwanie dotacji z większości programów MKiDN. Jako organizator Muzeum i innych miejskich instytucji kultury spowodowałbym aby odpowiedzialne za nie departamenty na bieżąco i w uzgodnieniu z dyrektorami instytucji pilnowały wszelkich istotnych uzgodnień i wprowadzania wszelkich regulacji prawnych. Z tego co wiem, na żadne z kierowanych w latach 2019-2023 do Urzędu Miejskiego pism w sprawie uzgodnienia z MKiDN statutu Muzeum nie otrzymano zwrotnie pozytywnej odpowiedzi. Uważam, że jest to rażące zaniedbanie odpowiedzialnych za to osób, w tym samego prezydenta Wróblewskiego.

3. Czy jako ewentualny przyszły reprezentant Organizatora Muzeum przewiduje Pan zapewnienie instytucji pomieszczeń z przeznaczeniem na zewnętrzny magazyn zbiorów, w tym archeologicznych, z muzealną pracownią konserwacji, na okres nie krótszy niż 15 lat? Wyjaśnijmy, że w zasobach Muzeum znajdują się zbiory, które wymagają właściwego przechowywania i konserwacji, a które nie są eksponowane na wystawach. Od wielu lat Muzeum zabiega o pomieszczenia magazynowe, które będą spełniały wymogi odpowiedniego i bezpiecznego gromadzenia zbiorów. Miasto, na zasadach krótkiego, okresowego użyczenia, zabezpiecza pomieszczenia, które w żaden sposób nie spełniają warunków. Dokonywanie przez Muzeum jakichkolwiek inwestycji w infrastrukturę wymagałoby dużych nakładów finansowych, co przy krótkoterminowym użyczeniu jest bezcelowe.

Najpierw sprawdziłbym, czy Muzeum prowadzi ewidencję zbiorów w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Potem szukał budynku w zasobach miejskich – jeśli to możliwe zabytkowego – i starał się o stworzenie warunków do uzyskania dofinansowania na remonty i adaptacje. Uzyskalibyśmy wtedy podwójny efekt: uratowanie zabytkowego budynku i stworzenie warunków do przechowywania zabytków w odpowiednich warunkach. Magazyny archeologicznych zabytków masowych powinny posiadać oddzielne pomieszczenia do mycia, konserwacji, opracowywania i oznaczanie zbiorów. Przydałoby się też miejsce do prac konserwatorskich, dokumentacyjnych i gabinetowych oraz pokoje gościnne dla badaczy przyjeżdżających do Elbląga z innych miejscowości. Takie budynki w Elblągu istnieją. Na przykład przy ul. Lotniczej 1, z którego prezydent Wróblewski kazał usunąć wszystkie rzeczy należące do Muzeum Archeologiczno-Historycznego czy budynek fabryki Franza Komnicka przy ul. Dojazdowej. Taką postawę i stosunek zarówno Witolda Wróblewskiego – Prezydenta Miasta Elbląga jak i Michała Missana – kandydata na Prezydenta Elbląga uważam za niezrozumiałą i szkodliwą dla interesów naszego miasta.

4. Czy jako ewentualny przyszły reprezentant Organizatora Muzeum planuje Pan złożyć wniosek o wpis Muzeum do rejestru prowadzonego przez MKiDN? Jako muzeum rejestrowane, zgodnie z art. 13 ust. 5 Ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 385) nasza instytucja mogłaby liczyć na szczególną ochronę, ale także na pomoc finansową państwa, co jest istotne dla zabezpieczenia przyszłości Muzeum, zwłaszcza w kontekście tej niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, spowodowanej w dużej mierze wcześniejszymi decyzjami Organizatora.

To zależy od oceny, jaki stan byłby na obecnym etapie bardziej korzystny dla Muzeum. Rozpocząłbym od audytu zewnętrznego czy Muzeum spełnia wymagane przepisami prawa warunki pozwalające na jego wpis do rejestru MKiDN. Jeśli spełnia, to wystąpiłbym o opinię do Rady Muzeum i dyrektora. Sprawdziłbym jednocześnie czy wpis do rejestru to tylko same zyski czy również generowanie kosztów. Reasumując, tak – o ile Muzeum byłoby na taki wpis przygotowane od strony formalno-prawnej.

5. Czy i ewentualnie w jaki sposób zamierza Pan wykorzystywać potencjał Muzeum do promocji miasta wśród turystów i samych Elblążan? Jako pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, odpowiedzialni za poziom merytoryczny ekspozycji, publikacji czy przedsięwzięć edukacyjnych i promujących kulturę, jesteśmy dumni z efektów swojej pracy. Od władz Miasta oczekiwalibyśmy zainteresowania naszą działalnością i dostrzeżenia potencjału Muzeum. Dlatego gorąco zachęcamy szanownych Panów Kandydatów do odwiedzenia i poznania naszej instytucji, którą stanowią zbiory, budynki i wystawy, ale przede wszystkim ludzie. A przyszłego Pana Prezydenta już teraz serdecznie zapraszamy do udziału we wszelkich uroczystościach i wydarzeniach organizowanych przez MAH.

Cieszy mnie, że Państwo utożsamiają się ze swoją instytucją. Jednak należy pamiętać, że jest to dorobek kilku pokoleń. Dążyłbym do upamiętnienia wszystkich zasłużonych dla elbląskiego muzeum, zwłaszcza w roku jego 70.-lecia. To, że organizator źle potraktował Panią dyr. Marię Kasprzycką, a teraz to samo robi z jej następcą jest czymś niezrozumiałym z perspektywy interesu miasta, które powinno budować swoją tożsamość w oparciu o wielowiekowe i wielokulturowe doświadczenia zamieszkujących go ludzi. Oczywiście, że brałbym czynny udział w imprezach organizowanych przez MAH wydarzeniach i starał się je wykorzystywać do promocji miasta i jego historii. Generalnie rzecz ujmując od wielu lat twierdzę – i wyrażałem to publicznie – że historia, kultura i sport powinny stać się wizytówkami Elbląga oraz jego towarem eksportowym.

Sławomir W. Malinowski –  kandydat na prezydenta Elbląga   
KWW Razem dla Elbląg

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory do tyskich rad osiedli już w najbliższą niedzielę!
Następny artykułMieszkańcy Kłodnicy i Cisowej aktywnie dyskutują o drogach na spotkaniach z władzami