A A+ A++



Aktywne i bezpieczne wakacje. W cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM”, przygotowaliśmy poradnik dla tych, którzy urlop wolą spędzać „na sportowo”, niż wylegiwać się na plaży. Ortopeda Jan Paradowski zauważa, że do jego gabinetu trafia coraz więcej miłośników sportów wyczynowych, uprawianych amatorsko.

Jakich kontuzji najczęściej doznają amatorzy sportów ekstremalnych?

Coraz więcej osób postanawia uprawiać sporty ekstremalne, które są często kontuzjogenne. Jednym z urazów, które obserwuje się u takich śmiałków są kontuzje kolana. Jak zaznacza ortopeda sportowy i chirurg dr Jan Paradowski, wymagają one zazwyczaj specjalistycznej diagnostyki – zwłaszcza w rezonansie magnetycznym. Takie badania powinno się wykonać jak najwcześniej po doznaniu urazu.

Niestety ta grupa pacjentów nierzadko wymaga wczesnej interwencji chirurgicznej, ponieważ często dochodzi do uszkodzeń łąkotkowych czy uszkodzeń więzadła krzyżowego kolana, które trzeba zszyć. Im wcześniej się to zrobi, tym lepsze mamy efekty i tym szybciej pacjent wróci do pełnej sprawności – tłumaczy.

Pierwsza pomoc przy urazie

Jednak każdemu kto lubi aktywnie spędzać czas na wakacjach grożą rozmaite urazy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które do wysiłku nie są odpowiednio przygotowane.

Jedną z częstszych kontuzji, do których dochodzi podczas np. wycieczek górskich są urazy kostki. Wówczas najlepiej przez bandaż obłożyć ją na jakiś czas lodem albo nawet mrożonkami oraz zastosować środki o działaniu przeciwobrzękowym, np. okład z altacetu, który nakłada się na noc. To jest bardzo istotne dla wczesnego gojenia tkanek – podkreśla dr Jan Paradowski.

Jeśli po kilku dniach, obrzęk nadal się utrzymuje i mamy silne dolegliwości bólowe, wtedy nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty ortopedy czy fizjoterapeuty, który zwłaszcza w pierwszym okresie może nam pomóc zregenerować tkanki.

Mam przewlekłe bóle stawów. Czy powinienem ograniczyć aktywności?

Jak zaznacza doktor Paradowski, główne zalecenia dla osób z chorobą zwyrodnieniową polegają na utrzymywaniu aktywności ruchowej. Pamiętajmy, że samo “odciążenie” nie jest absolutnie żadnym rozwiązaniem. Musimy się ruszać, ale w mądry sposób! Dobrze by było, żeby specjalista nam podpowiedział, w jaki sposób akurat w naszej chorobie, powinniśmy postępować z kolanem czy biodrem, bo tych stawów najczęściej dotyczy choroba zwyrodnieniowa. Nie zapominajmy też o tym, że niezwykle istotna jest prawidłowa masa ciała. Dlatego musimy dobrze się odżywiać, by nie mieć nadwagi ani otyłości i wówczas tacy pacjenci zdecydowanie lepiej się “prowadzą”, mają dużo mniejsze dolegliwości bólowe – podkreśla.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRywalka Igi Świątek wyznała szokującą prawdę. “Ojciec mnie zmuszał”
Następny artykułZakończenie 1. rundy Chorzowskiej Ligi Padla w miniony weekend