A A+ A++

Carmen Reinhart urodziła się w Hawanie na Kubie. Kiedy miała 10 lat, wraz z rodziną wyemigrowała do USA. Dorastając w Kalifornii i Miami chciała studiować modę lub sztukę. Jednak okazało się, że lokalna uczelnia nie posiada takich kierunków w swoim portfolio, co całkowicie przestawiło tory kariery Reinhart w kierunku ekonomii.

„COVID-19 to gwóźdź do trumny globalizacji”

Ekonomistka, pytana w rozmowie z „The Harvard Gazzette” o skutki dla gospodarki, jeśli druga fala zachorowań na koronawirusa powróci jesienią, stwierdziła, że bez zwalczenia choroby nie może być mowy o zakończeniu dystansu społecznego i zamykaniu firm. – To sprawia, że będzie kryzys finansowy, dopóki nie zostanie rozwiązany podstawowy problem zdrowotny – wskazała.

Jej zdaniem „COVID-19 to gwóźdź do trumny globalizacji”. Zwróciła uwagę, że podczas kryzysu finansowego w latach 2008-2009 bardzo mocno ucierpiała Europa, a część jej krajów starając się z niego wybrnąć, popadła w kryzys zadłużeniowy zaciągając pożyczki m.in. z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. – To był pierwszy gwóźdź do bardzo szybkiego wzrostu globalizacji, jaki obserwowaliśmy od tamtej epoki. Następnie nadszedł Brexit, później wojna handlowa USA z Chinami, a teraz COVID-19 – wyjaśnia.

Jej zdaniem pandemia zwróciła uwagę wielu państw na kruchość globalnych łańcuchów dostaw, czego efektem jest odradzanie się krajowych produkcji związanych z zaopatrzeniem medycznym czy żywnościowym.

– Z punktu widzenia rozwijającego się świata, de-globalizacja nie jest dobrą wiadomością. Globalizacja nie przyniosła wszystkich korzyści, jakie miała dostarczyć. Problem nierówności stał się bardziej powszechny. Widzieliśmy ten problem w Stanach Zjednoczonych, Europie, w Chinach, pomimo dwucyfrowego wzrostu. Ale globalizacja przyniosła większą konwergencję, nieco mniej wypaczoną nierówność między gospodarkami rozwiniętymi a wschodzącymi – stwierdza.

Carmen Reinhart jest jedną z najczęściej cytowanych i czytanych ekonomistek świata Fot.: EPA/SHAWN THEW / PAP

Kim jest Carmen Reinhart?

Carmen Reinhart jest amerykańską ekonomistką z doktoratem z Uniwersytetu Columbia, obecnie jest profesorem na Harvard Kennedy School. Wcześniej była starszym członkiem Dennis Weatherstone w Peterson Institute for International Economics oraz profesorem ekonomii i dyrektorem Centre for International Economics na Uniwersytecie Maryland.

Reinhart zasłynęła publikując obszerne informacje na temat kryzysów bankowych, długów państwowych, czy krachów walutowych. W swojej książce „This Time Is Different: Eight Centuries of Financial Folly” zbadała kryzysy finansowe w 66 krajach na przestrzeni 800 lat. Poddając je analizie doszła do wniosku, że kryzysy finansowe są zaskakująco podobne. Publikacja została przetłumaczona na 20 języków.

Specjalizacje Reinhart obejmują międzynarodowe przepływy kapitału, finanse i makroekonomię. Szeroko publikowała również na temat gospodarek w Azji i Ameryce Łacińskiej. Jest doradcą i współtwórcą toczących się dyskusji na temat przejrzystości zadłużenia Banku Światowego oraz członkiem zewnętrznej grupy doradczej utworzonej przez MFW w celu dostarczania informacji na temat wyzwań politycznych, w tym pandemii koronawirusa i jej skutków gospodarczych. Jest też doradcą w Banku Rezerwy Federalnych w Nowym Jorku.

Carmen Reinhart uchodzi za jednego z najlepszych ekonomistów na świecie i wielokrotnie znajdowała się na listach wpływowych ludzi w nauce i finansach. Według rankingu RePEc jest jedną z najczęściej cytowanych i czytanych ekonomistek świata. W 2018 roku otrzymała m.in. nagrodę króla Juana Carlosa w dziedzinie ekonomii i nagrodę Adama Smitha NABE.

Prezes Grupy Banku Światowego David Malpass ogłaszając nominację powiedział: „Bardzo się cieszę, że mogę powitać Carmen w Grupie Banku Światowego, ponieważ zwiększamy nasze wysiłki w celu przywrócenia wzrostu i sprostania pilnemu kryzysowi zadłużenia i recesji, z jakimi boryka się wiele naszych klientów”. – Carmen poświęciła swoją karierę zrozumieniu i przezwyciężeniu kryzysów finansowych zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i rozwijających się w celu osiągnięcia wzrostu i wyższych standardów życia. Jej zmysł przywództwa w tym niespotykanym okresie będzie nieoceniony – dodał.

Pracę w Banku Światowym Reinhart formalnie rozpocznie od 15 czerwca 2020 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamochodem po ścieżce rowerowej
Następny artykułZBUDUJĄ NA ZALEWIE WYCIĄG DO NART WODNYCH