A A+ A++

Wzrastające rachunki powodują, że coraz częściej zaczynamy brać pod uwagę ten bardzo ważny argument również przy zakupie i eksploatacji nieruchomości. Gdzieś z tyłu głowy jest jeszcze emisja CO2, czyli ślad węglowy, ale to wymaga już zmiany mentalności i przede wszystkim zwiększenia świadomości poprzez edukację.

Czyli budując dom, nie powinniśmy sugerować się drożejącym prądem, ale robić wszystko, aby podczas eksploatacji zużywać go jak najmniej?

Obowiązujące w Polsce wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków można w skrócie opisać jako jednoczesne spełnienie określonych wskaźników zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP – im mniejsza wartość wskaźnika tym udział źródeł odnawialnych jest większy – i współczynników przenikania ciepła przegród budynku U.

Oba parametry – EP i U – mają wpływ na charakterystykę energetyczną budynku oraz przede wszystkim na koszty eksploatacji związanej z ogrzewaniem. Należy przypomnieć, że właśnie ogrzewanie i wentylacja to blisko 70 proc. energii w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym, kolejne 13 proc. idzie na ogrzewanie ciepłej wody i właśnie w tych pozycjach szczególnie należy szukać potencjalnych oszczędności. Sam prąd w gospodarstwie domowym to 10 proc. pochłanianej energii, składają się na to urządzenia elektryczne – 6 proc. i oświetlenie – 4 proc.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRemont ul. Asnyka w Ciechanowie. Powstaną nowe miejsca parkingowe
Następny artykułWniosek w sprawie udzielenia informacji o kryteriach i motywach publikacji na stronach BIP artykułów o remonatch drogowych