A A+ A++

Jeśli idzie o samą treść owej “obrony” – zapewne zredagowanej (i współpodpisanej) przez osobistości powszechnie uważane za autorytety krajowej ekonomii – sprawa jest bardziej skomplikowana. Chęć “przywalenia” władzom z cała pewnością i tu jest obecna. Mnie to jednak ani ziębi ani grzeje. Nie mogę jednak przejść do porządku dziennego nad merytorycznymi błędami i rzeczowymi przekłamaniami, które przy okazji są tu przemycane.

zobacz także:

Zacznę od liczb, które “obronie” służą do zasugerowania, że w wyniku zapowiedzianych wydatków “[…] rzeczywisty dług publiczny może wzrosnąć do poziomu przekraczającego nawet 60 proc. PKB, czyli poziomu zapisanego w Konstytucji…”

Otóż Komisja Europejska ma w tej materii inny osąd. Na aktualnej stronie AMECO (oficjalnej bazy danych Eurostatu) znajdujemy informacje o przewidywanych potrzebach pożyczkowych netto sektora publicznego (tzn. “deficytu”) w Polsce w 2020 r. Wyniosą one, wg KE, blisko 212 mld zł. – co stanowić będzie 9,5 proc. prognozowanego PKB, i zwiększy dług publiczny do poziomu 58,4 proc. PKB. Jest to wciąż mniej niż “konstytucyjny” próg 60 proc. (W 2021 r. poziom długu ma się relatywnie obniżyć).

Wskaźniki dla 2020 r. trzeba widzieć “w kontekście”. W latach 2009-2010 deficyt był niewiele mniejszy (7,3 i 7,4 proc. PKB) – jakoś nie pamiętam, żeby sygnatariusze dzisiejszej “obrony” z tego powodu rwali sobie z włosy z głów. Warto też zauważyć, że przewidywany deficyt w USA wyniesie obecnie blisko 18 proc. PKB, a w strefie euro (12 krajów) 8,5 proc. Długi publiczne wzrosną tam odpowiednio do poziomu 136 i 104 proc. PKB. Imponujące są też wskaźniki dla W. Brytanii (deficyt: 10,5 proc. PKB).

“Obrona” z wielka powagą traktuje nie tylko “konstytucyjne” ograniczenie poziomu długu publicznego (60 proc. PKB). Powołuje się też na inne, “ustawowe” ograniczenia odnoszące się do “dopuszczalnych” poziomów deficytu, wydatków i długu public … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Nasierowie Dolnym doszło do wypadku. Kierowca zginął na miejscu
Następny artykułOtwarcie żłobka, przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych i młodszych klas w szkołach od 1 czerwca