Radny Maciej Żywno (wcześniej Platforma Obywatelska), reprezentujący obecnie w sejmiku podlaskim jako jedyny Polskę 2050 Szymona Hołowni, nie mógł sam złożyć projektu uchwały antysmogowej. W związku z tym zwrócił się do zarządu województwa i klubów radnych z propozycją, aby włączyli się w prace nad nią.
Maciej Żywno: Konieczne społeczne konsultacje
Odpowiednią interpelację, w której wskazuje taką potrzebę, radny Żywno złożył do marszałka podlaskiego. Na ostatniej sesji sejmiku przekonywał: – To jest dobry moment, aby taką pracę rozpocząć ze względu na przyjętą już strategię rozwoju województwa podlaskiego, konstruowany Regionalny Program Operacyjny. Można więc już zaplanować środki, które pomogą zrealizować założenia uchwały antysmogowej, w dodatku prowadząc je na podstawie konsultacji społecznych i z ekspertami, tak aby połączyć aspekt dbania o czystość powietrza z możliwościami ekonomicznymi mieszkańców naszego regionu.
Jak zaznacza, “dbałość o czystość powietrza jest naszym obowiązkiem i oczywistym wspieraniem rozwoju kolejnych pokoleń”. Zwraca uwagę: – Daleki jestem od stwierdzenia, że nic w tym kierunku nie robimy, bo chociażby poprzednie zarządy województwa, konstruując Regionalny Program Operacyjny na lata 2014–2020, wprowadziły działania budujące obszar odnawialnych źródeł energii, wspierających wymianę starych urządzeń, promowanie nowoczesnych rozwiązań energetycznych zarówno w gospodarstwach domowych, jak i u przedsiębiorców. Obecny zarząd kontynuuje realizację finansowania konkursów i działań w tym zakresie. Niemniej możemy zrobić więcej i warto takie działania podjąć.
Żywno podkreśla, że większość sejmików wojewódzkich podjęła stosowne akty prawne, “kierunkowo eliminując skutki smogu”. Zauważa przy tym: – Nie jest to oczywiście wyłączne działanie gwarantujące sukces, ponieważ motywowanie do zmiany starych urządzeń na nowoczesne i wspieranie tej wymiany jest znacznie lepsze, ale norma prawna pomaga wyegzekwować działanie. Zarząd województwa i radni sejmiku mogą ten kierunek wzmocnić właśnie poprzez podjęcie stosownej uchwały antysmogowej.
Dodaje: – Wymaga ona jednak odpowiedniego przygotowania, przeprowadzenia konsultacji społecznych, wykorzystania wiedzy ekspertów z dziedziny energetyki odnawialnej oraz ochrony środowiska. Jednocześnie podlaska uchwała antysmogowa powinna uwzględniać możliwości mieszkańców naszego regionu, a szczególnie potencjał ekonomiczny wymagany do skutecznego przestawienia się na nowe technologie. Określenie docelowych terminów eliminacji starych technologii oraz sposoby dojścia do tego celu powinny zostać skonstruowane w sposób przemyślany i przy społecznym przekonaniu do słuszności podjęcia się tego wyzwania.
Ekologia. Smog i koronawirus
Radny Maciej Żywno jest przekonany: – Czas pandemii koronawirusa nie powinien blokować podjęcia inicjatywy uchwałodawczej w tym zakresie, ale z racji potencjalnego zagrożenia dla ludzi nie powinniśmy doprowadzić do tego, żeby stało się to inicjatywą obywatelską, bo zbieranie podpisów w tym okresie nie do końca jest rozważnym krokiem. Stąd prośba i wniosek o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej przez zarząd województwa oraz kluby radnych.
Przy tym przywołuje dane wynikające z międzynarodowych badań: – Blisko jedna trzecia zgonów z powodu nowego koronawirusa może mieć związek z poziomem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju.
Potrzeba przyjęcia przez samorząd podlaski uchwały antysmogowej, na którą zwraca uwagę radny Żywno, wpisuje się w zapisy kontraktu obywatelskiego “M(nie)j truję”, który prowadzi Polska 2050 Podlaskie, a który jest zwróceniem uwagi na problem smogu w Białymstoku.
Jak już pisaliśmy, stowarzyszenie to w ramach działań antysmogowych wpisujących się w ten kontrakt złożyło do władz Białegostoku pismo odnośnie do działań podejmowanych przez miasto i podległe mu służby w zakresie przeciwdziałania smogowi w podlaskiej stolicy.
Z wnioskiem do zarządu i radnych sejmiku podlaskiego o jak najszybsze przyjęcie uchwały antysmogowej zwrócił się także białostocki radny Polski 2050 Maciej Biernacki (wcześniej PO, potem niezależny).
– W deklaracjach wszystkich partii politycznych w Polsce smog został zauważony jako problem. Tym bardziej mam nadzieję, że radni z większą uwagą i zrozumieniem podejdą do tego dokumentu – mówi.
Dodatkowo radny Biernacki przygotował stanowisko Rady Miasta Białegostoku (nie było jeszcze w radzie procedowane) wzywające zarząd województwa podlaskiego i radnych do rozpoczęcia prac nad uchwałą antysmogową.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS