A A+ A++

Ekologiczne elementy są dodawane do budynków mieszkalnych z dwóch powodów. Pierwszy to ochrona środowiska. Drugi to korzyści dla mieszkańców – wymierne, jak i niewymierne, ale tak samo istotne. Co dają panele fotowoltaiczne, białe dachy, zielone ściany czy domki dla owadów?

Autor: housemarket.pl 02 czerwca 2021 16:22

Nowe osiedla mieszkaniowe zawierają coraz więcej elementów zwiększających ochronę środowiska. By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na kilka realizowanych lub niedawno zakończonych projektów w Warszawie i Poznaniu, takich jak Essentiel Talarowa, Forêt, Vitalité, Villa de Charme, Aparté Mokotów czy Soleil de Malta. Są one wyposażone w istotne w dzisiejszych czasach elementy: stojaki na rowery, oświetlenie LED, a także więcej zieleni, czyli nowe drzewa i mniejsze rośliny. Pojawiają się także (jeszcze) niestandardowe elementy: stanowiska ładowania pojazdów elektrycznych, białe lub zielone dachy, panele fotowoltaiczne, rośliny na ścianach czy domki dla owadów.

Cel wprowadzania infrastruktury ekologicznej na osiedla jest dwojaki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Jedna strona medalu to pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Z drugiej znajdują się wymierne i niewymierne korzyści dla mieszkańców – wyjaśnia Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska. – Wyniki niedawnych badań rynkowych wykazują, że 80 procent osób bierze pod uwagę aspekty ekologiczne przy wyborze inwestycji, a jeszcze więcej ocenia je jako atrakcyjne. Te dane zgadzają się z naszymi obserwacjami i rozmowami z naszymi klientami – dodaje.

Niższe rachunki

Główną wymierną korzyścią są mniejsze koszty eksploatacji budynków. Sposobem na niższe rachunki za prąd są panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED w częściach wspólnych i białe pokrycie dachu. Wszystkie trzy elementy zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne przetwarzają odnawialną energię słoneczną do oświetlania części wspólnych, oświetlenie LED jest energooszczędne, z kolei białe poszycie dachu wpływa na mniejsze nagrzewanie budynku, a co za tym idzie mniejsze zużycie prądu do chłodzenia budynku i mieszkań z klimatyzacją.

Sposobem na niższe rachunki za wodę jest natomiast zbieranie deszczówki, której używa się do podlewania roślin na osiedlu oraz w prywatnych ogródkach.

– Darmowa woda deszczowa zamiast płatnej wody z kranu. Takie rozwiązanie proponujemy przyszłym mieszkańcom osiedla Essentiel Talarowa, które wyposażamy w cały pakiet ekologiczny – sygnalizuje Cezary Grabowski.

Czyste powietrze

Pozostałe korzyści są w znacznym stopniu związane ze zdrowiem: fizycznym i psychicznym. Na zdrowie fizyczne wpływ ma jakość powietrza, którą poprawia osiedlowa zieleń. Drzewa i inne rośliny pochłaniają dwutlenek węgla.

– Ich rola jest nie do przecenienia zwłaszcza w dużych miastach, które borykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza – zauważa Cezary Grabowski. – Nowe rośliny sadzimy najczęściej przy budynkach, wzdłuż ścieżek i na dziedzińcach. Czasami tworzymy prywatne tereny zielone, jak przy osiedlu Forêt na Białołęce. W niektórych projektach mamy rośliny na ścianach, a nawet na dachach – wymienia.

Elementem związanym z jakością powietrza są także stacje ładowania samochodów elektrycznych. – Instalujemy je jako udogodnienie dla właścicieli aut na prąd, a także jako działanie propagujące ochronę środowiska – tłumaczy Cezary Grabowski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSytuacja na Białorusi. Przy przejściu granicznym w Bobrownikach będzie wiec ostrzegawczy
Następny artykułSUV z 200-konnym silnikiem wzbogacił tabor tarnowskiej Policji